facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Čeká nás Czech Space Year 2018

18. 3. 2018
Čeká nás Czech Space Year 2018

Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, kosmickým inkubátorem ESA BIC Prague a dalšími partnery vyhlašuje rok 2018 českým kosmickým rokem pod oficiálním názvem Czech Space Year 2018. Během roku se plánují akce, které mají rozšířit povědomí o českém zapojení do kosmického průmyslu.

Vedle 40. výročí prvního letu československého – a zároveň prvního neamerického a nesovětského – kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru je rok 2018 rokem několika dalších významných počinů epochy „dobývání vesmíru“ s českou stopou. V říjnu 2018 uplyne také 40 let od vypuštění první české družice Magion 1 do vesmíru. A v listopadu 2018 Česká republika oslaví 10 let členství v Evropské kosmické agentuře (ESA).

Z plánovaných akcí letos proběhne například ActinSpace®, mezinárodní technologická soutěž pro inovace typu hackathon, kde mohou účastníci využít patenty a technologie ESA. Ve dnech 12. – 16. listopadu 2018 proběhne Czech Space Week, týden nabitý kosmickými aktivitami. Vrcholem tohoto týdne bude dvoudenní konference k výročí 10 let ČR v Evropské kosmické agentuře. Ve dnech 7. – 8. června 2018 se uskuteční také 7. uživatelské fórum Copernicus, dvoudenní konference zaměřená na využívání družicových dat z programu Copernicus.

Nový internetový portál Czech Space Year naleznete zde.

 

Zdroj: Český kosmický portál, Czech Space Year