facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Cena Dream Chemistry Award letos poprvé v Praze

11. 4. 2017
Cena Dream Chemistry Award letos poprvé v Praze

Byl zahájen letošní ročník soutěže Dream Chemistry Award 2017 pro nejzajímavější vizionářské vědecké projekty na poli chemie a příbuzných vědních disciplín. Tato prestižní soutěž je určena mladým vědcům s Ph.D. titulem v přírodních nebo technických oborech. Vítěz soutěže získá cenu 10 000 EUR.

Soutěž Dream Chemistry Award byla založena v roce 2013 Ústavem fyzikální chemie Polské akademie věd ve Varšavě (IChF-PAN). V letošním roce se k soutěži nově připojil i Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV ČR), a tak se soutěž letos uskuteční poprvé v Praze.

„Zapojení předního ústavu AV ČR do organizace soutěže zvyšuje prestiž Dream Chemistry Award a ukazuje, jak je pro vědeckou komunitu důležité podporovat lidi, kteří jsou vzdělaní a kladou si náročné, možná těžko dosažitelné, ale jasně stanovené cíle. Mladí vědci budou z naší spolupráce těžit, protože díky podpoře české strany se z dvouletého cyklu soutěže stala každoroční událost, která se střídavě koná ve Varšavě a v Praze,“ říká profesor Marcin Opallo, ředitel IChF-PAN.

„Závislost na grantovém systému má tendenci omezovat mladé vědce při formulování jejich vědeckých nápadů,“ říká Dr. Zdeněk Hostomský, ředitel ÚOCHB AV ČR. „Vede je k tomu, aby byli maximálně realističtí a drželi se při zemi. Musí postupovat krok za krokem a nemají prostor pro velké sny. Proto jsme rádi, že můžeme být součástí této alternativy, která tuto perspektivu naprosto převrací: místo aby byli svázáni různými omezujícími podmínkami, mohou vědci v této soutěži dát svým myšlenkám naprostou svobodu.“

Dream Chemistry Award 2017 je soutěž pro mladé vědce do 37 let, kteří obhájili doktorský titul v roce 2010 či později a kteří byli nominováni respektovanými vědci z celého světa. Nominace se zasílají elektronicky do 31. července 2017 přes webovou stránku www.dreamchemistryaward.org. Nominovaní kandidáti budou posléze vyzváni, aby nejpozději do 31. srpna 2017 podali přihlášku do soutěže. Autoři pěti nejlepších projektů dostanou pozvání do Prahy, kde 4. prosince 2017 představí své projekty vědecké komisi, která rozhodne o vítězi soutěže.

Koordinátory soutěže Dream Chemistry Award jsou profesor Pavel Jungwirth (ÚOCHB AV ČR) a profesor Robert Holyst (IChF PAN). „Skutečně významné změny v moderním světě jsou výsledkem vědeckých a technických průlomových objevů vzešlých z vizionářských nápadů vědců a techniků. Chceme poskytovat podporu mladým vědcům, kteří mají odvahu snít, protože oni jsou těmi, kdo brzy opět změní svět,“ zdůrazňují profesoři Jungwirth a Holyst.

Více informací o soutěži Dream Chemistry Award: www.dreamchemistryaward.org.

 

Zdroj: ÚOCHB