facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Češi si z Mezinárodní biologické olympiády odvezli stříbro

28. 7. 2019
Češi si z Mezinárodní biologické olympiády odvezli stříbro

V maďarském Szegedu proběhl jubilejní 30. ročník Mezinárodní biologické olympiády. Čeští zástupci dosáhli skvělých výsledků – tři soutěžící získali stříbrné medaile a jednu bronzovou. Anna Hýsková z gymnázia J. A. Komenského jen o kousek nedosáhla na zlatou medaili.

IBO

Celkem se letos zúčastnilo rekordních 285 soutěžících ze 72 zemí světa. Zlaté medaile si z Mezinárodní biologické olympiády odváží 10 % nejlepších, stříbrné dalších 20 % a bronzové 30 %. Nejúspěšnější výprava přijela z Číny, jejíž vyslanci obsadili všech prvních 7 míst absolutních vítězů. Z evropských zemí pak letos mělo zlaté žně hostitelské Maďarsko (4 zlaté medaile) a zcela mimořádného úspěchu dosáhlo i Nizozemsko (3 zlaté medaile).

Biologická olympiáda je tradiční soutěž z biologie určená žákům základních a středních škol. Ti nejlepší z jednotlivých národních kol soutěží právě na Mezinárodní biologické olympiádě. Češi a Slováci patří k zásadním iniciátorům této soutěže. Tuzemská olympiáda se poprvé konala již v roce 1964. V roce 1989 pak UNESCO oficiálně požádalo Československo, aby na rok 1990 připravilo 1. ročník Mezinárodní biologické olympiády.

Češi v první pětici evropských států

Čeští studenti tradičně patří k těm nejúspěšnějším. Patří do první pětice evropských zemí spolu s Ruskem, Německem, Maďarskem a v posledních letech i Nizozemskem. Tato úspěšnost vypovídá o vysoké úrovni naší české Biologické olympiády, která je považována za celosvětově nejpropracovanější.

Letos se Biologické olympiády za Česko účastnili samí nováčci, což nebývá běžné. Dva členové týmu, Anna Hýsková a Ondřej Pelánek, se mohou díky svému nízkému věku zúčastnit i v příštím roce. Pro další ročník, který tentokrát bude hostit japonské Nagasaki, lze proto očekávat velice silný český tým.

Kde se mladí a talentovaní biologové berou?

Naprosto zásadní je učitel. Pedagog, který je schopný žáky nadchnout pro vědy o přírodě a rozpoznat talent a následně ho podporovat, je asi tím nejdůležitějším faktorem. Často se olympiády s úspěchem účastní studenti z těch samých gymnázií a od těch samých vyučujících. Například pražské gymnázium Botičská je takovou „líhní“ přírodovědných talentů. Dalším faktorem je samozřejmě i podpora ze strany rodiny. Občas se ale stane zázrak a mladý talentovaný biolog se zrodí na gymnáziích, kde se to vůbec nečeká.

Tradičně nejúspěšnějšími jsou studenti z Asie

Výsledky na prvních třech místech nebyly překvapivé – tradičně je obsadili soutěžící z Asie nebo Američané asijského původu (prvních osm míst). Celkovým vítězem se stal s velkým náskokem Lingfeng Peng z Číny.

 

Autor: Vědavýzkum (SA)

Zdroj a foto: Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy