Vytisknout tuto stránku

Česká zemědělská univerzita představuje na veletrhu trendy v udržitelnosti

27. 8. 2022
Česká zemědělská univerzita představuje na veletrhu trendy v udržitelnosti

Budoucnost české krajiny je podtitulem letošního agrosalonu Země živitelka. Česká zemědělská univerzita v Praze na této reprezentativní přehlídce zemědělských oborů představuje některá svá řešení pro udržitelnou budoucnost. Týkají se mimo jiné potravinové bezpečnosti, precizního zemědělství, klimatických změn nebo lesního hospodaření šetrného k přírodě.

Země živitelka je jedinou výstavou u nás, která zahrnuje celý zemědělsko-potravinářský sektor. Atraktivní prezentaci zde pro návštěvníky připravuje i Česká zemědělská univerzita v Praze. „Naši vědci se ve výzkumu i v praxi zaměřují na hledání řešení, která by omezila nebo zmírnila dopady lidské činnosti na život příštích generací. Reagujeme na současné výzvy a v rámci pestrého portfolia vědních oborů se snažíme eliminovat rizika spojená s klimatickou změnou, energetickou nebo potravinovou krizí apod. Tomu odpovídá i skladba programu, s nímž se naše univerzita na Zemi živitelce bude prezentovat,“ říká rektor ČZU Petr Sklenička.

Nepřehlédnutelným problémem současnosti je potravinová bezpečnost, a tak zde Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů představí projekt DRIFT-FOOD (Advanced Technologies For High Quality, Safe And Sustainable Regional Food Production). Týká se zřízení interdisciplinárního centra excelence zaměřeného na pokročilé technologie pro vysoce kvalitní, bezpečnou a udržitelnou regionální produkci potravin. Unikátní projekt se na ČZU právě rozjíždí za účasti špičkových světových i českých odborníků.

Konkrétním příkladem, jak taková udržitelná produkce potravin může vypadat v praxi, je ⁠Zembag. Inovativní třívrstvý pytel na brambory umožňuje dlouhodobé skladování brambor při pokojové teplotě. Vyvinut byl na ČZU a na Zemi živitelce bude představen v pondělí 29. srpna 2022.

Eso v rukávu má pro veletrh i Technická fakulta. Představí zde drony jako pomocníky v zemědělství a lesnictví. Návštěvníci budou moci zjistit, jak lze drony využít a jak je jejich prostřednictvím možné ušetřit přírodu zbytečných zásahů za využití moderních technologií. Země živitelka je příležitost, jak se seznámit s výsledky vědecko-výzkumné činnosti prototypové laboratoře ProLab Technické fakulty ČZU, která se zabývá aplikací dronů v nejrůznějších situacích.

Kůrovcová kalamita v českých lesích pokračuje. Jak se bude vyvíjet v dalších letech? Jak by měly vypadat lesy, které budou odolávat změnám klimatu a škůdcům? Jak nám pomáhá v lesích hydrogel v boji se suchem? Třeba i na to se mohou návštěvníci Země živitelky zeptat odborníků z Fakulty lesnické a dřevařské. Projekty Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie bude na Živitelce prezentovat Fakulta tropického zemědělství. Ta zde prezentuje metody, jak z aromatických rostlin získat esenciální oleje a kde všude se dají využít. Veletrh lze navštívit až do 30. 8. 2022.

 

Zdroj: Česká zemědělská univerzita v Praze