facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Čeští výzkumníci hledají řešení etiky provozu autonomních vozidel

3. 9. 2020
Čeští výzkumníci hledají řešení etiky provozu autonomních vozidel

Komplexní etická analýza provozu autonomních vozidel a její bezprostřední uplatnění ve vývoji řídících softwarů je cílem společného projektu výzkumného týmu z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Řešení, které tým odborníků nabídne, má rozptýlit obavy potenciálních řidičů ze ztráty kontroly nad vozidlem. 

AITraffic

„Eticky konfliktní situace v reálném provozu jsou v současnosti velmi aktuální otázkou. Brzy budou v nabídce autonomní vozidla vyšších stupňů automatizace a bez tohoto řešení, které nemá zatím nikdo k dispozici, je nebude možné uvést na trh. Projekt proto velmi vítáme a podporujeme,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda TA ČR. Agentura do výzkumu vložila 4,5 milionu korun ze státních prostředků v rámci Programu ÉTA.

Benefity samořízených motorových vozidel orientujících se jen pomocí počítačových systémů, jsou podle něj přitom nasnadě. Jde o snížení emisí, zefektivnění dopravy nebo například snížení počtu dopravních nehod až o devadesát procent. Projekt, za kterým stojí Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Ústav státu a práva Akademie věd ČR, Filosofický ústav Akademie věd ČR a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, pomůže zjistit preference potenciálních zájemců o autonomní vozidla a výrobcům nabídne komplexní etickou analýzu provozu. Ta bude bezprostředně uplatnitelná ve vývoji řídících softwarů.

Řešení českých výzkumníků pomůže rozptýlit obavy řidičů ze ztráty kontroly nad vozidlem a zároveň vyloučí jakékoli rozpaky nad jeho případnou koupí. „V rámci našeho projektu sestavíme modelové situace sociálního dilematu kolizí autonomních vozů a připravíme vizualizace pro online dotazníkovou metodu. Navíc nabídneme vůbec první výzkum morálních intuic pro řídící software aut a preferencí nákupu. Řídící program tak bude korespondovat s etickými normami společnosti. Dalším klíčovým výsledkem bude aplikace pro obecnou umělou inteligenci,“ přiblížil projekt Daniel D. Novotný z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s tím, že ukázky morálního jednání robotických aktérů v krizových situacích bude možné využít nejen pro tvorbu softwaru a legislativu, ale i pro situace s více stupni volnosti. Jde například o výzkum obecné umělé inteligence, u níž je zájem, aby jednala morálně. Unikátní projekt odstartoval v loňském roce a dokončený by měl být za dva roky.

 

Zdroj: Technologická agentura ČR

Redakčně upraveno