facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Den Technologické agentury ČR na téma Open Science

22. 9. 2017
Den Technologické agentury ČR na téma Open Science

Ve čtvrtek 21. 9. 2017 se konal již pátý ročník Dne Technologické agentury ČR (TA ČR). Dopoledne se na Fakultě architektury ČVUT uskutečnila konference Open Science, na závěrečném galavečeru byly tradičně předány Ceny TA ČR. Portál Vědavýzkum.cz byl mediálním partnerem akce.

Inovační ekosystém vyžaduje nový způsob myšlení, jednání, komunikace i spolupráce. To byla hlavní teze letošní konference Technologické agentury, na které se vystřídali domácí i zahraniční řečníci a diskutující. Název konference vyjadřuje právě otevřený výzkum, otevřené inovace a otevřenost světu.

Prestiž a váhu dodali diskutovaným tématům svou účastí představitelé jedněch z nejlépe hodnocených inovačních center na světě. Japonskou NEDO zastoupil její výkonný ředitel Makoto Watanabe. Jako důkaz o tom, že je spolupráce výzkumného a komerčního sektoru přínosná pro společnost, uvedl využití fotovoltaiky. Díky ní se cena energie v Japonsku snížila 200krát. „Je to jasný důkaz toho, jak užitečné je, když občas lidé z byznysu přejdou do výzkumu a naopak,“ podotkl k tomu generální ředitel finské agentury Tekes Pekka Soini. Důležité je podle něj výzkumné pracovníky a univerzity více motivovat ke spolupráci s komerčním sektorem. S ním se agentura, která ročně ve Finsku rozdělí na výzkum asi 450 milionů EUR, snaží vést aktivní dialog a sama navazovat kontakty.

DSC07358 3

Ve druhé části dopoledního programu proběhla panelová diskuse, do které se zapojili představitelé českých výzkumných pracovišť a firem. Diskutující identifikovali některé překážky rozvoje inovací v České republice, jako je malá průbojnost, nízké sebevědomí či strach z neúspěchu. Ty mají často kořeny již ve vzdělávacím systému, který zatím stále podporuje spíše replikování informací, než vlastní přemýšlení a tvořivou činnost.

DSC07554 6

Den TA ČR vyvrcholil galavečerem, na kterém byly oceněny projekty aplikovaného výzkumu v pěti kategoriích. Řešení pro kvalitu života získal projekt s názvem Rostoucí tumorózní endoprotéza stehenní kosti. Ten také na základě hlasování účastníků galavečera získal cenu Český nápad. V kategorii Ekonomický přínos zvítězil projekt výzkumu a vývoje vysoce přesných produktivních řezných nástrojů nové generace s využitím inovativních technologií a progresivních materiálů. V další kategorii Užitečnost řešení uspěl projekt, který se zabýval výzkumem a vývojem vysoce funkčních bariérových termoregulačních a termoizolačních textilií na bázi nových sofistikovaných chemických a dalších modifikovaných vláken a přízí, TERMOTEX. V kategorii s názvem Originalita řešení si odnesl ocenění návrh na využití pokročilých tenkovrstvých elementů pro přímé sledování časové proměnné pomocí přesně kalibrovatelné barevné změny.

13

Ceny jsou uměleckým originálem majícím každý rok jinou podobu. Autorem letošního návrhu v podobě Trofeje vítězů, byl opět umělecký ředitel sklárny Moser Lukáš Jabůrek.

Prohlédněte si fotogalerii z dopolední konference i slavnostního předávání cen.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: TA ČR