Vytisknout tuto stránku

Dny vědy a umění v Ústí nad Labem

16. 5. 2017
Dny vědy a umění v Ústí nad Labem

Ve dnech 17. a 18. května pořádá ústecká univerzita druhý ročník univerzitního festivalu Dny vědy a umění. Veřejnosti se představí všech osm fakult a Vědecké knihovny UJEP. Čtvrteční program nabídne zajímavé přednášky předních odborníků z univerzity.

Na středu, 17. května, od 10 do 18 hodn, je naplánován nabitý vědecko-populární program, který doplní zábavní stage. „Hlavní program festivalu je soustředěn do devíti stánků kolem OC Forum. Tady fakulty předvedou, čemu se věnují a co umí nejlépe. Většinu z toho si na místě bude možné vyzkoušet, osahat nebo prožít na vlastní kůži,“ říká Michal Červenka, hlavní organizátor festivalu. Pro milovníky přírodních a technických věd bude připraveno pozorování Slunce, experimenty s vakuem, Leonardův most, chemické pokusy, roboti a ukázky jejich programování, exkurze do nanosvěta či DNA. V případě příznivého počasí proběhnou také ukázky práce s dronem.

Čtvrtek, 18. května, je soustředěn do bývalého kina Hraničář, kde UJEP po loňském úspěchu opět nabídne veřejnosti zdarma přednášky špičkových odborníků. Program, který moderuje Martin Kočárek, se rozjede v 16:20 h a představí co možná nejzajímavější a aktuálně přínosné výstupy:

Spolupráce mezi člověkem a robotem (16:30 h)
Gustav Mistrík přivádí téma umělé inteligence a její interakce s člověkem v historicky významném okamžiku, kdy přechází do nejpřirozenější podoby – porozumění lidské řeči. Na této úrovni se zcela mění význam slova Robot. Co diváky čeká? To prozradí člověk, který stojí za vývojem robotického mozku METILA®.

Mikročipy – když se vám nano dostane do mozku (cca 17:00 h)
Přednáška Jana Bendy je věnována jednomu z nejmladších psychologických oborů – nanopsychologii. Jan Benda ve stručnosti porovnává rozdíly v činnosti mozku a počítače a prozradí, jak lze ovlivnit lidskou psychiku pomocí nanočipů či jaké jsou jejich výhody a rizika pro duševní život a sociální vztahy.

Abychom mohli žít, musíme se hýbat (cca 17:45 h)
Tereza Louková umí poutavě hovořit o tom, jak propojit psychiku a pohyb z hlediska jejich využití v oblasti osobnostního rozvoje. Ukáže, jak je možné zvýšit citlivost k sobě samému, svému tělu a uvést zdravé duševní i tělesné procesy do pohybu. Tereza ví, jak je důležité věnovat pozornost sobě, svému tělu a respektovat jeho potřeby.

Když se na svět díváte jinak, můžete třeba stopovat letadla (cca 19:00 h)
Za Stanislavem Gálikem stojí velký příběh. Když narazíte na muže, kterého třeba jen napadlo stopnout si letadlo, máte jistotu, že jeho přednáška vás rozhodně nudit nebude. Inspirativní muž, kterého úspěchy i neúspěchy v osobním i profesním životě nasměrovaly na netradiční životní cestu, prozradí, proč vyměnil svou úspěšnou firmu za zaměstnaneckou pracovní smlouvu a stravenky a kde se dá najít práce snů.

Tajný život banánu – alternativní potravinové sítě (cca 19:40 h)
Vladan Hruška zaměří svoji pozornost na proces globalizace, zejména na to, jak propojuje jednotlivá místa na planetě a jak mezi nimi dochází k nerovnoměrnému rozdělení peněz. Taková propojení představí jednoduše na banánu. Ukáže, jaký podíl na celkové ceně produktu zůstává v místech každého z článků pouti banánu k zákazníkovi.

Politický extremismus a radikalismus dneška (cca 20:20 h)
Jan Charvát se zabývá extrémismem, radikalismem a populismem, termíny často užívanými v médiích i na sociálních sítích. Zamyslí se, zda mají tyto pojmy v současnosti ještě nějaký význam, nebo jsou to už jen bezobsažné nálepky používané v politickém soupeření. Uvidíte, že pohled politologie na tuto věc, je nesmírně zajímavý.

Program a podrobné informace naleznete na: dvu.ujep.cz

Festival2016 1

Fotografie: Dny vědy a umění 2016; autor: Josef Růžička

 

Zdroj: UJEP