facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Evropská unie našla shodu na podobě Kosmického programu. Nová agentura bude sídlit v Praze

28. 2. 2019
Evropská unie našla shodu na podobě Kosmického programu. Nová agentura bude sídlit v Praze

Od roku 2021 bude v České republice sídlit nová Agentura pro kosmický program EU. Finální podobu dohody na podobě svého Kosmického programu našla EU na včerejším jednání trialogu.

Již v polovině ledna Rada Evropské unie oznámila schválení podrobností o vesmírném programu na roky 2021 – 2027. Jeho součástí je nová agentura Evropské unie pro vesmírný program se sídlem v Praze, která nahradí současnou Europen Global Navigational Satellite Systems Agency (GSA) a přenese všechny kosmické projekty pod jednu střechu. Z Prahy se tak bude nově řídit nejen rozvoj trhu pro systémy družicové navigace Galileo a EGNOS, ale nově také pro systém pozorování Země Copernicus či pro připravovaný telekomunikační systém GOVSATCOM.

Agentura však bude mít na starosti také bezpečnostní akreditaci celého programu. Ta je klíčová z hlediska spolehlivosti poskytování služeb družicových systémů EU, zvláště v době kybernetických hrozeb. Agentura by se měla podílet i na dalších úkolech v oblasti inovací.

gsa front

Agentura GSA - vznikla v roce 2004 a od roku 2012 má hlavní sídlo v pražských Holešovicích. Foto: Agentura GSA

Nové příležitosti pro české vědce a firmy

Nová Agentura pro kosmický program EU přinese nové příležitosti pro české firmy i vědce. Česká republika bude mít možnost ještě více se profilovat v progresivním rozvoji nových technologií a aplikací s vysokou přidanou hodnotou. Nástrojem jejich rozvoje jsou kromě blízkého kontaktu s GSA především programy Evropské kosmické agentury ESA. Již nyní například vědci z Akademie věd pracují na dvou unikátních evropských kosmických projektech

Kosmický program EU bude založen od r. 2021 a bude zastřešovat nejen stávající programy Galileo, EGNOS a Copernicus, GOVSATCOM a SSA. Za Program jako celek bude odpovídat Evropská komise. Dle jejího návrhu by měl sedmiletý program získat až 16 miliard eur.

Jednání o celém Kosmickém programu EU vedlo Ministerstvo dopravy (MD), které spolupracovalo s dalšími resorty. Diskuse probíhala s Úřadem vlády, Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost, Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem vnitra, Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Českým statistickým úřadem a vládním zmocněncem pro spolupráci s GSA.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Czech Space Portal, GSA, Evropská komise