facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Festival Academia Film Olomouc se blíží. Soutěžní výběr je největší a nejlepší v historii

3. 3. 2018
Festival Academia Film Olomouc se blíží. Soutěžní výběr je největší a nejlepší v historii

53. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) se na půdě Univerzity Palackého uskuteční ve dnech 24. – 29. 4. 2018. V letošním roce se do jeho tří soutěžních kategorií přihlásilo rekordních 4 432 snímků z celého světa.

 DSC7896

"Na letošní AFO se přihlásilo neuvěřitelných 4 432 filmů. Naše dramaturgyně a dramaturgové tento surový diamant otesávali půl roku a výsledkem je skutečně nejlepší soutěžní výběr v historii festivalu. Proces hodnocení byl někdy až absurdně těžký,“ komentuje ředitel festivalu Jakub Ráliš. Příliš mnoho kvalitních filmů je také důvod, proč se organizátoři letos vůbec poprvé rozhodli zavést speciální nesoutěžní sekci semifinále. Návštěvníci AFO 2018 tak nakonec nebudou ochuzeni ani o projekce celé řady dalších skvělých počinů, pro které se místo ve finálním výběru aktuálně nenašlo. Kompletní soutěžní výběr filmů naleznete zde.

V programovém menu AFO 2018 bude figurovat celá řada zaručených diváckých hitů i nenápadných klenotů popularizace vědy. O Cenu RCPTM (proslulé Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů) za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film se na festivalu utká 19 snímků z USA, Kanady, Velké Británie, Irska, Austrálie, Francie, Rakouska, Německa, Finska, Norska nebo Polska.

Velkým událostem a osobnostem ze světa vědy a výzkumu budou patřit například i biografický snímek Jane nebo epická rodinná podívaná Skrytý oceán 3D. První jmenovaný z produkce National Geographic líčí mimořádný životní příběh vědkyně Jane Goodall, která se 45 let intenzivně věnovala průlomovému výzkumu chování šimpanzů.

53. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc se na půdě Univerzity Palackého uskuteční ve dnech 24. – 29. 4. 2018. Generálním partnerem festivalu Academia Film Olomouc je společnost innogy.

Jaký byl loňský 52. ročník AFO se můžete podívat zde a zde.

 

AFO 2018 v číslech:

  • Celkově se přihlásilo 4 432 filmů z celého světa (loni to bylo 3 000 filmů).
  • Dramaturgové do soutěžních kategorií vybrali finálních 59 filmů (loni to bylo 52 filmů).
  • Mezinárodní soutěž: 19 snímků
  • Česko-slovenská soutěž: 17 snímků
  • Soutěž krátkých filmů: 23 snímků

5 filmových cen festivalu:

  • Cena za RCPTM za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film
  • Cena innogy za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký dokumentární film
  • Cena za nejlepší krátký populárně-vědecký film
  • Cena studentské poroty Univerzity Palackého v Olomouci
  • Cena diváků AFO

 

Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: AFO