facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Finalisté robosoutěže se utkají na ČVUT

12. 12. 2018
Finalisté robosoutěže se utkají na ČVUT

Již tento pátek se na půdě Českého vysokého učení technického v Praze uskuteční finále 10. ročníku Robosoutěže. Zúčastní se ho 39 robotických vozítek sestavených středoškolskými i univerzitními týmy. Finále je veřejné, všichni zájemci o mobilní roboty a studentské soutěže jsou zváni.

Robosoutěž, kterou pořádá tým katedry řídicí techniky FEL ČVUT letos již desátý rok, má trvale rostoucí účast. Pořadatelé soutěž rozdělili na jarní část pro 2. stupeň základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií, a podzimní část, v níž se utkávají roboti ze středních škol, gymnázií a středních odborných učilišť. Do této právě vrcholící podzimní soutěže se letos přihlásil rekordní počet 156 týmů ze 75 různých škol. Čtyř předkol se nakonec účastnilo 139 týmů a 27 se kvalifikovalo do finále. Tam se utkají se silnými protivníky – 12 robotů totiž do soutěže postaví univerzitní studenti programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT. Jaká je letos soutěžní úloha?

Robosoutěž SŠ 2019

Bludiště ve stylu Pac-Man a robotičtí duchové

Studenti museli pro účast v Robosoutěži sami zkonstruovat a naprogramovat robota ze stavebnice tak, aby dokázal za 90 vteřin bez jakéhokoli dálkového ovládání projet co největší část bludiště, jehož plán se náhodně mění. Ve scénáři, který připomíná populární hru Pac-Man, se studentská vozítka potkají i s „duchy“, pohybujícími se roboty, které připravil tým organizátorů. Ve vyřazovacím boji se vždy utkávají dva roboti na dvou hřištích vedle sebe, za mohutného povzbuzování publika. Vítězem se stane ten robot, který dojede nejdál a nasbírá tak největší počet bodů.

Kdo vyhraje, má studium bez přijímaček

Za 10 let svého konání se Robosoutěž na českých základních a středních školách stala fenoménem. Stala se součástí nového přístupu ve vzdělávání, založeného na osobní iniciativě studentů, kreativitě a schopnosti samostatně řešit problémy. „Členové týmů, které se v Robosoutěži umístí na prvních čtyřech místech, mají již tradičně otevřené dveře ke studiu v programu Kybernetika a robotika – a mohou k nám nastoupit bez přijímacích zkoušek,“ říká Michael Šebek, zakladatel soutěže a vedoucí katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

Finále Robosoutěže je veřejné a jsou zváni vyučující, spolužáci a přátelé soutěžících, zástupci médií a všichni zájemci o mobilní roboty a o studentské soutěže. Uskuteční se v pátek 14. prosince 2018 od 12 hodin v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí (Karlovo náměstí 13, Praha 2).

Přesný harmonogram akce a další informace najdete na webových stránkách www.robosoutez.cz.

Živý stream můžete sledovat v pátek 14.12. od 11:30 zde:

 

 

 

Zdroj: České vysoké učení technické v Praze