Vytisknout tuto stránku

Highly Cited Researches za rok 2016: Česko má na seznamu 5 zástupců

13. 1. 2017
Highly Cited Researches za rok 2016: Česko má na seznamu 5 zástupců

Na prestižním seznamu nejcitovanějších vědců světa Highly Cited Researches za rok 2016 sestavovaném společností Clarivate Analytics figuruje pět českých jmen. O jedno více než loni.

Seznam za rok 2016 obsahuje zhruba 3000 elitních výzkumníků, vybraných na základě analýzy vysoce citovaných prací z Webof Science z let 2004 až 2014. Vědci jsou rozděleni do 21 oblastí v rámci přírodních i společenských věd.

Za Českou republiku v seznamu figuruje chemik Pavel Hobza, který je kapacitou ve výpočetní a teoretické chemii. Pracuje nejen v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, ale i na Přírodovědecké fakultě a v Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů Univerzity Palackého. V současné době se věnuje hlavně počítačovým návrhům nových léků, ve vědecké obci ale vzbudil největší ohlas objevem nepravé vodíkové vazby. Je nositelem nejvýznamnějšího tuzemského vědeckého ocenění Česká hlava a nedávno získal jako teprve druhý Čech Schrödingerovu medaili.

V elitním seznamu je stejně jako loni i Petr Widimský z Univerzity Karlovy (klinická medicína) a dále tři vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR Jan Pergl, Petr Pyšek a již zesnulý Vojtěch Jarošík (ochrana životního prostředí/ekologie).

Naši západní sousedé mají v seznamu podstatně více zástupců - Rakousko dvacet, Německo dokonce téměr dvě stovky. Polsko pak reprezentuje šest vědců, Slovensko dva a Maďarsko jeden.

Seznam nejcitovanějších vědců naleznete na adrese: http://hcr.stateofinnovation.com/

 

 Vědavýzkum.cz