facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Historici zmapují francouzskou obec Conques, obraz evropských dějin

4. 12. 2020
Historici zmapují francouzskou obec Conques, obraz evropských dějin

Historik umění Ivan Foletti z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity získal prestižní grant v programu Marie Skłodowska-Curie Actions – Research and Innovation Staff Exchange (MSCA-RISE) a bude se v následujících čtyřech letech spolu s dalšími odborníky zabývat z nejrůznějších pohledů obcí Conques ve Francii, která má jak turistický, tak historický i politický význam.

V lokalitě plánují vědci mimo jiné provést chemickou a technickou analýzu památek či vyrobit jejich 3D modely.

P1050816 1440x720 2547090602

Francouzská obec Conques (archiv Ivana Folettiho).

„Jde o významné místo na poutní cestě do Santiaga, nachází se tam množství historických památek datovaných od 9. do 21. století. Conques má ale význam i z hlediska historie celé Evropy, je totiž průsečíkem dějin 19. a 20. století, které daly vzniknout konstruktu národních států,“ vysvětluje Ivan Foletti s tím, že už dříve natočil se studenty o městečku dvacetiminutové video.

V lokalitě plánují vědci mimo jiné provést chemickou a technickou analýzu památek, vydat o ní odbornou monografii, ale také třeba vytvořit databázi nasbíraných dat či vyrobit 3D modely památek a krátkometrážní dokumentární filmy pro veřejnost. Kombinace cílů zaměřených na akademickou veřejnost a na veřejnost laickou se odráží také ve skladbě spolupracujících institucí.

Masarykova univerzita bude na projektu spolupracovat například s The City University of New York v USA, s německou Společností Maxe Plancka či s francouzským Národním výzkumným centrem. Zastoupeno je ale také italské vydavatelství Viella Libreria Editrice, které zastřeší vydávání tištěných materiálů, či místní Asociace pro ekonomický a kulturní rozvoj Conques.

„Jedná se o výjimečné partnery, se kterými dlouhodobě spolupracujeme. Věřím, že právě díky spojení špičkových institucí s různým zaměřením – třeba na chemické analýzy materiálů, rekonstrukci historické krajiny či na komunikaci vědy – se památky světového kulturního dědictví v Conques podaří vrátit do povědomí nejen vědecké, ale i laické veřejnosti jako součást evropské sdílené identity,“ doplnil Foletti.

Projekt uspěl ve vysoce prestižním programu MSCA-RISE, který je jedním ze schémat rámcového programu Horizon 2020. V letošním roce se stal jediným projektem v této kategorii, koordinovaným z České republiky napříč všemi obory. S hodnocením 97,4 procenta se navíc umístil na druhém místě oborového panelu v rámci celé Evropy.

Práce odstartují v lednu 2021 a budou zahrnovat jak výzkumně-akademické aktivity, tak ty směřující k laické veřejnosti. Projekt za téměř jeden milion eur bude koordinovat MUNI.

MUNI v minulosti figurovala v roli koordinátora projektu MSCA-RISE třikrát, vždy se jednalo o projekty institutu CEITEC. V oblasti humanitních věd se jedná o vůbec první úspěšný projekt.

V rámci projektu RISE rozvíjejí vědci mezinárodní a mezisektorovou spolupráci formou společného výzkumného projektu realizovaného prostřednictvím stáží studentů a zaměstnanců na partnerských pracovištích. Právě tato těsná a intenzivní forma spolupráce vede k efektivnímu sdílení a přenosu vědomostí a dovedností.

 

Autor: Martin Vérteši 

Zdroj: Masarykova univerzita


Portál Vědavýzkum.cz pořádal 10. listopadu konferenci Science Communication 2020 s podtitulem Jak a proč komunikovat vědu, na které vystoupil právě i Ivan Foletti. Na jeho příspěvek se můžete podívat zde