facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Jak letos ubíhal čas na Noci vědců

28. 9. 2021
Jak letos ubíhal čas na Noci vědců

Kam dřív? Jak všechno stihnout? Kolik nám zbývá času? To byly nejčastější otázky páteční noci. A byly symbolické, protože právě „čas“ ve všech možných významech byl tématem letošní Noci vědců, která otevřela návštěvníkům po setmění laboratoře, učebny, dílny i výstavní sály ve 42 českých městech.

Pha nocvedcu1

Noc vědců je vždy jedinečnou příležitostí pro malé i velké nahlédnout do práce našich vědeckých a výzkumných týmů. Kdo si ji nenechá ujít, zjistí, že věda je sice někdy složitá, možná i tajemná, ale může být i zábavná a velmi praktická. Zvlášť když je tématem čas.

Čas pro vědu v Olomouci 

Teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci lákala ke vstupu do své budovy v setmělé Univerzitní ulici rozsvícenými svíčkami. Kdo se jimi nechal vést, nelitoval. Hned na úvod ho čekala ochutnávka exotických jídel z různých koutů světa jako například kari ze Srí Lanky. Velkým lákadlem především pro malé návštěvníky byla také virtuální realita. 

Čas strávený společně není možné vymazat ani vzít. Nepromarnili ho ani účastníci Noci vědců na přírodovědecké fakultě. Mohli si vyzkoušet, jaký vliv má změna časových podmínek na výsledek chemických reakcí, jak se dají sestrojit hodiny bez baterek, zda je čas opravdu relativní veličina nebo jak se dá pomocí míčků zakřivit časoprostor. 

Olo nocvedcu

Na pedagogické fakultě se zase luštilo, malovalo, tvořilo, vrtalo… A protože šlo o čas, vyráběly se i hodiny, třeba ty sluneční, jaké jsou na olomoucké radnici. Na Noci vědců nemohla chybět také Pevnost poznání, která měla připravené nejedno překvapení. A návštěvníci s tím počítali. „Chtěli jsme se večer projít a podívat se na Mars. Do Pevnosti poznání chodíme často, děti baví věda, je to tady perfektní,“ svěřila se Martina Opletalová z Olomouce. 

V Českém institutu výzkumu a pokročilých technologií CATRIN, kde se Noc vědců konala vůbec poprvé, připravili zejména mladí výzkumníci řadu zábavných pokusů a her. Příchozí se dozvěděli, jak funguje nejrychlejší vlak na světě, viděli levitující magnet, díky názorným ukázkám se naučili rozlišovat fluorescenci a fosforescenci.

Bohatý program na Univerzitě Karlově

„Čas před narozením, čas ve spiritualitě, čas v umění, čas ve slovech, čas v počítači,“ to byla jen ukázka několika témat, jež si pro návštěvníky letošní Noci vědců připravila Univerzita Karlova. Část programu probíhala online a fyzicky bylo v pátek večer možné navštívit čtyři místa: pražský Albertov, Karolinum, 2. lékařskou fakultu UK a Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové.

První online přednáška z Albertova Lenky Okrouhlíkové s názvem Český znakový jazyk v proměnách času byla simultánně tlumočena do znakového jazyka i přepisována. Věděli jste, že znakový jazyk není univerzální, ale specifický pro každou zemi a také, že nemá písemnou podobu?

„Řeknu vám, co díky počítačům dokážeme spočítat rychle, co pomalu a co nelze spočítat vůbec,“ lákal profesor Michal Koucký, ředitel Informatického ústavu MFF UK, na přednášku Čas v počítači. A dodává, že někdy může být rychlost počítání i na škodu. Nad samotným pojmem čas se zase zamýšlel filozof Jan Kranát z Evangelické teologické fakulty UK v přednášce Čas - proč máme tolik slov pro jednu věc? Napadlo by vás, že čas je vlastně forma názoru?

Pha nocvedcu

Kromě přednášek si lidé mohli pustit i krátké kreslené video Farmaceut pánem času, které připravila Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové. Dozvíte se v něm, na jakém principu funguje uvolňování léčiv v organismu a proč například sirupy a šumivé tablety zabírají rychleji než pilulky. Jak rychle regeneruje naše těloKdy je čas začít léčit nebo Čas, který nám běží před narozením byly některé přednášky zaměřené na medicínská témata. Na 2. lékařské fakultě UK si bylo možné nechat změřit tlak, vyšetřit reflexy, určit chronotyp či změřit objem plic a EKG a mnoho dalšího. 

Noc vědců se letos zúčastnilo přes šedesát univerzit a institucí

V Ústí nad Labem se v rámci Noci vědců zaplnilo vědou všech osm pater Centra přírodovědných a technických oborů (CPTO) Univerzity J. E. Purkyně. Šestihodinový program nabitý zábavnou vědou probíhal také na Univerzitě Pardubice v univerzitním kampusu a v prostorách Dopravní fakulty Jana Pernera. Na zajímavé experimenty a kvízy se přišlo podívat téměř 1 000 návštěvníků. Do Noci vědců se dále zapojila například Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Česká zemědělská univerzita v Prazemnohé další instituce.

Nejen na univerzitách se však odehrávaly zajímavé akce. Již tradičně se do Noci vědců zapojují také pražské i mimopražské  (v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Třeboni, Bílém Kříži, Řeži, Liběchově, Ondřejově a Dolních Břežanech) součásti Akademie věd

Sídlo Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze sice tentokrát zůstalo pro návštěvníky zavřené, ale účastníci se mohli zapojit online. Prezenčně se pak návštěvníci mohli podívat třeba do Fyzikálního ústavu AV ČR, kde pro ně výzkumníci přichystali zábavnou časostezku, v brněnském Ústavu výzkumu globální změny AV ČR se pro změnu mohli dozvědět, kolik času lidstvu zbývá na řešení problematiky změny klimatu.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroj: Univerzita Karlova, Univerzita Palackého v Olomouci, Noc vědců, Akademie věd ČR

Foto: Univerzita Karlova, Univerzita Palackého v Olomouci