Vytisknout tuto stránku

Jihočeská univerzita získala certifikát HR Award

29. 7. 2019
Jihočeská univerzita získala certifikát HR Award

Certifikátem HR Excellence in Research Award, který zavazuje vědecké k instituce k inkluzivnímu a modernímu pracovnímu prostředí, se v Evropě může pyšnit okolo 470 vědeckých či univerzitních pracovišť. Nyní se mezi ně zařadila i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

jihočeksá univerzita

První českou institucí, která titul HR Award v minulém roce získala, byla Mendelova univerzita v Brně. Aktuálně je v seznamu na 17 tuzemských institucí nebo jejich součástí. Patří mezi ně také čtyři ústavy Akademie věd ČR, Univerzita Karlova, Masarykova univerzita (konkrétně Přírodovědecká fakulta a výzkumný ústav CEITEC MU), Západočeská univerzita v Plzni (Fakulty strojní a elektrotechnická, Nové technologie - Výzkumné centrum), Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (Centrum polymerních systémů, Fakulta aplikované informatiky), Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Ostravská univerzita a Národní ústav duševního zdraví. K seznamu se nyní připojila také Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

„Získání certifikátu HR Award vnímám jako obrovský úspěch a zároveň obrovskou výzvu, která na svém počátku přinese spoustu práce. Implementace všech vytyčených cílů nebude totiž snadná. Zároveň jsem přesvědčen, že certifikát s sebou přinese také prestiž vyjadřující skutečnost, že jsme schopni nabídnout transparentní a podnětné pracovní prostředí, které je vstřícné pro domácí i zahraniční špičkové výzkumné pracovníky. Věda nezná hranic a je tedy nezbytné otevřít se světu,“ uvedl rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula.

HR Award tak například posiluje podporu profesního růstu výzkumných pracovníků či zaručuje otevřený a transparentní nábor nových zaměstnanců. Také má umožnit intenzivnější výměnu pracovníků se zahraničními institucemi a přilákat více zahraničních expertů. Ocenění nebude mít přínos pouze pro výzkumné pracovníky, v konečném důsledku bude mít pozitivní dopad na všechny zaměstnance univerzity. „Díky ocenění HR Award se budeme moci také snáze ucházet o finanční prostředky z některých prestižních grantů,“ doplnil rektor Machula.

Aby jednotlivé instituce získaly ocenění HR Award, musely do svého fungování implementovat zejména Chartu pro výzkumné pracovníky a Kodex chování pro přijímání výzkumných pracovníků. Certifikát je přitom teprve začátek, je totiž nutné ho v pravidelných intervalech obhájit. Experti z Evropské komise tak budou politiku jednotlivých institucí průběžně kontrolovat.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích