V úvodu zasedání byli členové Rady pro výzkum, vývoj a inovace (Rada) seznámeni s informací o finálním návrhu výdajů státního rozpočtu na výzkum, experimentální vývoj a inovace na rok 2025 se střednědobým výhledem na léta 2026 a 2027 (návrh výdajů na VaVaI). Na jednání vlády dne 25. září 2024 byl schválen návrh rozpočtu ve výši 43,3 mld. Kč pro rok 2025, 43,7 mld. Kč pro rok 2026 a 43,9 mld. Kč pro rok 2027. Oproti rozpočtu roku 2024 zaznamenal návrh veřejných výdajů na VaVaI na rok 2025 meziroční téměř osmiprocentní nárůst o 3,1 mld. Kč.
„Po dvou letech stagnace se podařilo vyjednat skokové navýšení rozpočtu pro příští rok. Navýšení na 43,3 miliardy korun je velkým úspěchem a věřím, že rozpočet bude růst i v dalších letech tak, aby čeští vědci a vědkyně dosáhli na ty nejlepší možné podmínky,“ řekl k pozitivnímu výsledku jednání ministr Marek Ženíšek před zasedáním Rady.
Členové Rady na zasedání široce diskutovali výsledky revize principů hodnocení po pěti letech implementace Metodiky 2017+. Připravovaná aktualizace metodiky hodnocení výzkumných organizací si klade za cíl optimalizaci procesů a odstranění identifikovaných problémů tak, aby motivovala organizace i výzkumníky k produkci excelentních výsledků ve všech vědních oblastech. Aktualizace metodiky bude s odbornou veřejností diskutována i na nejbližším konferenčním setkání, které se uskuteční 15. října na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Oznámeno bylo rovněž jméno laureátky Ceny předsedy Rady za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2024, kterou z nominací vybral ministr pro vědu, výzkum a inovace a předseda Rady Marek Ženíšek. Letošní nositelkou ocenění se stala Pavla Hubálková, vědecká novinářka, která se věnuje popularizaci a komunikaci vědy v českém i mezinárodním kontextu.
„Z navržených kandidátů jsem se rozhodl Cenu předsedy udělit paní doktorce Hubálkové. V oblasti popularizace vědy je důležité, aby komunikace k veřejnosti probíhala způsobem, který je srozumitelný, opírá se o pozitivní příklady a motivuje zejména mladou generaci ke kariéře ve vědě. Přesně v tomto duchu se nese právě i práce doktorky Hubálkové. Těším se, až jí budu moci ocenění osobně předat,“ uvedl ministr Ženíšek.
Zdroj: Rada pro výzkum, vývoj a inovace
Pavla Hubálková je původní profesí vědkyně, ve své současné praxi se aktivně věnuje vědecké žurnalistice a popularizaci vědy. Je držitelkou Fulbrightova stipendia, které jí umožnilo strávit stáž ve Spojených státech a sledovat, jak popularizaci a komunikaci vědy realizují na špičkových zahraničních pracovištích.
Práce Pavly Hubálkové zahrnuje psaní vědecko-popularizačních článků a rozhovorů pro česká média i školení vědců v oblasti komunikace s veřejností, které pravidelně vede pro přední české univerzity a vědecké instituce.
Pavla Hubálková je spoluautorkou první knihy o komunikaci vědy v češtině: Science Communication. Úvod do komunikace vědy (2023, MatfyzPress). Od roku 2020 napsala přes 700 vědecko-popularizačních textů a rozhovorů pro česká média. Vědu komunikuje i na sociálních sítích, kde např. publikuje seriál Ženy ve vědě. Je autorkou newsletteru Píšu o vědě, který je zaměřený především na úspěchy českých vědkyň a vědců působících v Česku i v zahraničí.