facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Masarykova univerzita zvýšila stipendia doktorandům na 12 tisíc korun

2. 3. 2018
Masarykova univerzita zvýšila stipendia doktorandům na 12 tisíc korun

Studenti Masarykovy univerzity (MU) budou dostávat výrazně vyšší doktorské stipendium. Výše podpory v doktorském prezenčním studiu bude měsíčně 12 tisíc korun, což je o pět tisíc víc než doposud. O navýšení stipendia rozhodl rektor MU Mikuláš Bek s účinností od 1. března 2018, platit bude ale i zpětně od začátku letošního roku.

Nárůst umožnilo navýšení dotace ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které zvedlo měsíční příspěvek na doktorská stipendia na 11 250 korun. Masarykova univerzita ale bude svým studentům přidávat ještě další částku z vlastních zdrojů.

„Rozhodli jsme se pro vyšší částku, protože chceme tímto krokem zajistit našim doktorandům dobré podmínky. Současně chceme směřovat k tomu, aby na naší univerzitě studovali jen ti, kteří se studiu chtějí věnovat na plno,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Vyšší stipendium budou doktorandi pobírat od března. Opatření má ale zpětnou platnost také na první dva měsíce letošního roku, takže těm studentům, kteří měli na doktorské stipendium nárok v lednu či únoru, bude doplacen rozdíl za příslušné měsíce. Do budoucna je podle rektora Beka také důležité motivovat jednotlivá pracoviště univerzity k tomu, aby těm doktorandům, kteří se významně a pravidelně podílejí na výuce či výzkumu, garantovali alespoň částečné pracovní úvazky.

Právě různé úvazky, dohody a další typy stipendií navyšují většině doktorandů na MU příjmy už nyní. Průměrný měsíční příjem těchto studentů v prezenční formě studia se na Masarykově univerzitě pohybuje od deseti do 25 tisíc korun měsíčně.

 

Zdroj: Masarykova univerzita