Vytisknout tuto stránku

Ministryně financí navštívila Centrum TOPTEC

30. 7. 2020
Ministryně financí navštívila Centrum TOPTEC

Ministryně financí Alena Schillerová navštívila během minulého týdne Centrum TOPTEC. Vedle centra si ministryně prohlédla řadu dalších zajímavých projektů a firem. Celá akce byla ve znamení setkání a debat s českými firmami a jejich zaměstnanci na Liberecku.

Schillerova TOPTEC 6

„Podpora vědy a výzkumu patří k nejvyšším prioritám této vlády. Je to logické – špičková věda vytváří základy prosperity budoucích generací. V nynější situaci, kdy se hospodářství světa vyrovnává s bezprecedentní situací, to budou právě spin-offy, start-upy a vůbec úzká spolupráce mezi vědci a firmami, která určí směřování české ekonomiky v dalších letech. Akademie věd odvádí v tomto ohledu skvělou práci, o čemž jsem se mohla znovu přesvědčit i v Turnově, kde mi TOPTEC, respektive Ústav fyziky plazmatu, představil projekty, na kterých pracuje,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

V posledních několika letech se vědci a inženýři z Centra TOPTEC podíleli například na konstrukci přístroje pro sondu ESA – NASA Solar Orbiter, která v únoru odstartovala zkoumat Slunce, spolupracují na stavbě systému hledání asteroidů v okolí Země, konstruují dalekohled spektrografu pro družicový výzkum fotosyntézy v globálním měřítku a také realizovali modernizaci největšího českého teleskopu, Perkova dalekohledu v observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

„Co Akademie věd dělá dnes, má často dopady do každodenního života třeba až za několik let. To je klasický problém základního výzkumu, protože věda není sprint, ale maraton. V tom je ale výhoda TOPTECu, našeho aplikačního centra. Právě tady se totiž snoubí špičkový výzkum a jeho aplikace v reálném životě. A já si velmi vážím toho, že se nám ve spolupráci s vládou daří v poslední době českou vědu rozvíjet, podporovat,“ řekl ředitel ÚFP Radomír Pánek.

„Zabýváme se výzkumem a vývojem optických a optoelektronických systémů a v posledních deseti letech jsme zapojeni do řady mezinárodních konsorcií řešících návrhy a stavbu zařízení jediných svého druhu na světě. Na Turnovsku vzniká know-how rozvíjející optiku už od dob Karla IV – od těžby a následného broušení drahých kamenů k růstu krystalů v laboratoři, hyperdimenzionálnímu zobrazení nebo optice využívající FREE FORM tvarů otických ploch je to už jen pár kroků. Šest set let bižuterního a optického průmyslu je doslova vepsáno do genů místních lidí. Je mi ctí, že na tuto tradici můžeme navázat a rozvíjet ji,“ říká Vít Lédl, výkonný ředitel centra TOPTEC.

 

Zdroj: Ústav fyziky plazmatu AV ČR

redakčně upraveno