facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Mladí vědci si převzali prémie Otto Wichterleho za rok 2020

23. 6. 2020
Mladí vědci si převzali prémie Otto Wichterleho za rok 2020

V prostorách pražské Lannovy vily byly v úterý 23. června mladým talentovaným vědcům předány prémie Otto Wichterleho pro rok 2020. Prestižní ocenění se uděluje od roku 2002 a je spojeno s finanční odměnou 330 tisíc korun rozložených do celkem 3 let.

Prémie Otto Wichterleho je určena perspektivním vědcům a vědkyním, kteří dosahují špičkových výsledků ve svých oborech a v době podání návrhu nepřesáhli věk 35 let. Ocenění se uděluje ve třech kategoriích – vědy o neživé přírodě, vědy o živé přírodě a humanitní a společenské vědy.

105928387 3626365550712739 3275915769991346128 o

Ocenění si dnes z rukou předsedkyně Akademie věd Evy Zažímalové převzalo dvaadvacet mladých vědců. V oblasti věd o neživé přírodě si ocenění mimo jiné převzal Václav Eigner z Fyzikálního ústavu AV ČR, který se věnuje metodě tzv. houbové krystalografie, s jejíž pomocí je možné určit strukturu jinak nekrystalizujících látek. Tato metoda může mít značný význam v analýze farmaceutických substancí a přírodních látek, které mnohdy netvoří kvalitní monokrystaly. Tuto perspektivní metodu bude nyní Václav Eigner v rámci juniorského projektu GA ČR ve Fyzikálním ústavu AV ČR zavádět a rozvíjet.

V oblasti věd o živé přírodě je mezi oceněnými Andrea Bednářová, která se zabývá studiem oxidativního stresu. Tuto problematiku studovala pět let na Mississippi State University, kde přednášela a také vedla chod celé laboratoře. Dalším oceněným v oblasti je i Petr Kohout, který pracuje od roku 2017 v laboratoři environmentální mikrobiologie Mikrobiologického ústavu AV ČR. Jeho vědeckým zájmem je mykologie. V současnosti se Petr Kohout věnuje zejména tvorbě databáze globálního rozšíření hub a studiu environmentálních faktorů, které rozšíření hub podmiňují.

Jednou z oceněných v oblasti humanitních a společenských věd je Kamila Fialová, která se ve své vědecké práci zaměřuje na ekonomii trhu práce, ekonomii chudoby a blahobytu a aplikovanou ekonometrii. Dalším oceněným v oborech humanitních a společenských věd je i Matouš Jaluška, který se zabývá především českým středověkým písemnictvím ve srovnávací perspektivě a staré texty otevírá širšímu publiku v překladech a přebásněních.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj, foto: Akademie věd ČR