facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Na CIIRC ČVUT přichází zahraniční expert na počítačové vidění

18. 8. 2020
Na CIIRC ČVUT přichází zahraniční expert na počítačové vidění

Další špičkový zahraniční vědec přišel do České republiky díky nově vznikajícímu centru RICAIP posílit výzkum na „české technice“. V červenci 2020 nastoupil na Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT) odborník na počítačové vidění Torsten Sattler.

Tento původem německý výzkumník, který se k nám přestěhoval ze Švédska, se rozhodl spojit svoji další kariéru s českou vědou a posunout oblast umělé inteligence (AI) a robotiky pro pokročilý průmysl.

„Moje práce má přímé aplikace v robotice. RICAIP na CIIRC ČVUT mi nabízí možnost pracovat se skvělými vědci v oblasti robotiky a podrobněji prozkoumat možnosti propojení počítačového vidění, robotiky, rozšířené reality a umělé inteligence. Plánuji pracovat na algoritmech pro pokročilou lokalizaci a 3D rekonstrukci, které budou fungovat robustně a spolehlivě na širší škále scén a zároveň pracovat s faktem, že skutečný svět je dynamický,“ vysvětluje Torsten Sattler.

FOTO ÄŚVUT CIIRC SEJKOT SATTLER

Do tohoto léta působil Torsten Sattler na švédské technické univerzitě Chalmers v Göteborgu. Jeho hlavním výzkumným zájmem je 3D počítačové vidění se zaměřením na 3D rekonstrukci a vizuální lokalizaci. Na CIIRC ČVUT má v úmyslu vybudovat výzkumnou skupinu pěti odborníků, kteří se budou věnovat strojovému učení a 3D počítačovému vidění. Před svým působením ve Švédsku věnoval vědě na Institutu vizuálních výpočtů na jedné z předních světových univerzit v oblasti technologií a přírodních věd, ETH Zürich ve Švýcarsku. Vystudoval informatiku a doktorský titul obhájil na RWTH Aachen, největší technické univerzitě v Německu a jedné z nejuznávanějších v Evropě.

„Ukazuje se, že CIIRC ČVUT se stává atraktivním pracovištěm pro uznávané odborníky z Evropy i ze světa. Výzkumná excelence, o kterou již od počátku usilujeme, by nebyla možná bez otevřenosti, spolupráce a propojování se světem,“ poznamenává Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT a hlavní koordinátor projektu RICAIP a dodává: „Dr. Sattler naprosto splňuje všechny tyto aspekty a jsem velice rád, že po náročném výběrovém řízení nastupuje na jednu z nových tzv. tenure track pracovních pozic, kterou jsme na CIIRC ČVUT mohli vytvořit díky budování centra RICAIP.“

Ředitel centra RICAIP, kterým je od ledna německý odborník na Průmysl 4.0 Tilman Becker, zdůrazňuje, že „díky nejmodernější infrastruktuře, která je pořizována v rámci centra RICAIP, v současné době jednoho z největších projektů EU v oblasti AI a Průmyslu 4.0, bude mít Dr. Sattler velkou šanci zapojit se do projektů pro průmyslové použití,“ a dodává: „RICAIP dává vědcům příležitost identifikovat otevřené problémy v souvisejících oblastech a zaměřit se na vědecké směry, které mají perspektivu aplikovatelnosti výsledků.“

V posledních letech Torsten Sattler mnohokrát navštívil Prahu a rozvinul dlouhodobou spolupráci s výzkumnými týmy na CIIRC ČVUT, konkrétně se skupinami vedenými Josefem Šivicem a Tomášem Pajdlou. „Praha je pro mě atraktivní z několika důvodů. Má velmi silnou komunitu vědců zaměřených na počítačové vidění. Troufám si dokonce tvrdit, že ČVUT a CIIRC ČVUT mají jednu z nejsilnějších výzkumných skupin počítačového vidění v Evropě. Tito lidé společně s institucionálním zázemím, které poskytuje CIIRC ČVUT, jsou schopni přilákat špičkové studenty a nabízet možnost výzkumu světové úrovně. V neposlední řadě je město příjemné pro život a nabízí pohodlné a bezpečné prostředí, které je dobře napojeno na ostatní země,“ shrnuje důvody svého rozhodnutí Torsten Sattler.

 

Zdroj: CIIRC ČVUT

redakčně upraveno


Již v květnu centrum RICAIP posílil také uznávaný odborník na umělou inteligenci Tomáš Mikolov. Rozhovor s ním čtěte zde.