facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Na Ládví do dvou let vyroste nové centrum výzkumu fyziky pevných látek

16. 8. 2019
Na Ládví do dvou let vyroste nové centrum výzkumu fyziky pevných látek

Pochopit procesy v moderních materiálech a nanostrukturách a vyvíjet nové materiály, součástky a aplikace pro oblasti techniky, energetiky nebo lékařství – to bude cílem výzkumného centra, které se začíná stavět v areálu Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR na pražském Ládví.

Novy pavilon FZU

Základní kámen nového pavilonu slavnostně poklepali ve středu 14. srpna mimo jiné předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, místopředseda AV ČR Jan Řídký, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, náměstek MŠMT Václav Velčovský, zástupce Evropské komise Josef Schwarz a ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR Michael Prouza.

Autorem architektonického návrhu budovy je studio Bogle Architects, které se podílelo také na projektu laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech, oceněného mimo jiné prvním místem v Grand Prix architektů v kategorii novostavba.

Nový objekt, jenž bude součástí Fyzikálního ústavu AV ČR, pojme až 30 laboratoří. Pracovat v něm budou vědecké týmy z oborů nanoelektroniky, fotoniky, magnetizmu, funkčních a bioaktivních materiálů a plazmatických technologií.

„Pavilon bude maximálně přizpůsoben nárokům extrémně citlivých přístrojů a zkoumaných materiálů. Každá laboratoř bude uzpůsobena svému účelu,“ říká Michael Prouza, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR. Například prostor pro práci s UV citlivými materiály bude vybaven žlutým osvětlením a na jeho oknech instalovány žluté filtry. Laboratoře, mimo jiné plně vybavená biolaboratoř nebo komplex plazmových laboratoří, budou kvůli minimalizaci vibrací umístěny v suterénu či přízemí budovy.

Fyzika pevných látek v každodenním životě

Vědecká oblast fyziky pevných látek je jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí fyziky. „Vzešla z ní převážná část současných převratných technických inovací. Vždyť mezi nejdůležitější, široce využívané objevy moderní fyziky pevných látek patří tranzistory, lasery a fotovoltaické články. Nejnověji také LED osvětlovací technika,“ upozorňuje Michael Prouza.

Stavba je součástí projektu SOLID21 (Solid State Physics for 21st Century, tedy Fyzika pevných látek pro 21. století), na němž Fyzikální ústav AV ČR pracuje od roku 2018 a byl podpořen více než půl miliardou korun z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Ten má několik programů - patří mezi ně například program Fyzika pro materiálové inženýrství, jehož cílem je rozvinout kapacity ústavu směrem ke studiu speciálních a funkčních materiálů. V rámci programu Nanoelektronika se zase pracuje na rozvoji moderních směrů v elektronice. Excelentní pracoviště vzniká také díky programu Fotonika a přeměny energie. Další programy se pak zabývají propojením fyziky a biologie či plazmatickými technologiemi.

Novy pavilon FZU4

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Akademie věd ČR