facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Nadační fond Neuron ocení vědce rekordní částkou

22. 11. 2018
Nadační fond Neuron ocení vědce rekordní částkou

Nadační fond Neuron na podporu vědy předá již po osmé prestižní vědecké Ceny Neuron. Mezi deset laureátů, špičkových vědců, rozdělí rekordních 9,5 milionu korun. Slavnostní předávání se koná 3. prosince 2018 v Praze. Osobně se s laureáty můžete seznámit na veřejné debatě o den později v pražském coworkingovém centru Opero.

NF Neuron letos poprvé ocení vědce v novém složení - do pozice zakladatelů Fondu, Neuron Founders, vstoupili Eduard Kučera (Avast), Martin Wichterle (Wikov), ekonom Pavel Kysilka a Taťána le Moigne (Google). Nové zakladatele doplňuje Monika Vondráková, která je zároveň předsedkyní správní rady a Fond řídí od jeho založení v roce 2010. „Nadační fond Neuron má za sebou osm let úspěšné práce. Věříme, že s těmito novými osobnostmi získává česká věda v NF Neuron ještě silnějšího partnera, který pomáhá zvyšovat její prestiž ve společnosti. Díky našim mecenášům z oblasti byznysu letos rozdělíme téměř deset miliónů korun, což dělá z Cen Neuron nejvýznamněji dotované vědecké ceny u nás,” říká Monika Vondráková.

Fond za dobu své existence vyplatil celkem 51 milionů korun většinou formou grantů na vědecký výzkum. Způsob udělování cen prošel v letošním roce výraznou změnou, která posiluje prvek důvěry. Peníze budou vypláceny přímo na účet odměňovaného a bude zcela na něm, jak s nimi naloží.

Ceny Neuron 2018 budou letos předány ve třech hlavních kategoriích - Cena za celoživotní přínos vědě, Ceny za významný vědecký objev a Ceny pro mladé talentované vědce. Na výběru laureátů se podílí domácí i mezinárodní vědecká rada NF Neuron, která garantuje světovou kvalitu laureátů. Mezi oceněnými bude letos zakladatel imunogenetiky, objevitel revolučně rychlého zápisu dat či vědec, který učí počítače pochopit lidskou řeč. Veřejnost se bude moci osobně seznámit s laureáty na veřejné debatě, která se koná 4. prosince od 18 hodin v pražském coworkingovém centru Opero. Na debatu je nutné se registrovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Ceny Neuron 2017 predavani Impulsiste 2Ocenění mladí vědci v kategorii Neuron Impuls v roce 2017

Zdroj: NF Neuron