Viktoriya Levytska se synem Nikolasem
Parazitoložka zamířila do Českých Budějovic
S podporou grantu na Biologické centrum Akademie věd ČR nastupuje Viktoriya Levytska. Je odbornicí na nemoci přenášené klíšťaty, PCR a další metody molekulární parazitologie, proto se jejím novým útočištěm stala Laboratoř molekulární biologie klíšťat na Parazitologickém ústavu. Podporu a prozatímní ubytování jí nabídli kolegové z Biologického centra, kteří ji rovněž pomohli získat grant Neuronu. Velkou zásluhu na úspěchu celé podpory měl Julius Lukeš, člen vědecké rady NF Neuron oboru biologie.
Vědkyně přijela do Českých Budějovic se svým synem v sobotu 5. března. „Na Ukrajině zůstal můj manžel, mí rodiče, naše dvě kočky, bylo to náročné rozhodování. Naše město bylo docela bezpečné, protože je v jihozápadní části Ukrajiny, ale po třech dnech, kdy houkaly sirény a museli jsme do bombového krytu, jsme se rozhodli opustit Ukrajinu. Odjela jsem se svým synem, cesta autem trvala dva a půl dne a jeli jsme přes pět států,“ říká Viktoriya Levytska.
Olena Atlasiuk
Práce pro matematičku z ukrajinské akademie
Olena Atlasiuk se o grantu dozvěděla při cestě z Ukrajiny do Polska, nejdříve ale potřebovala získat zaměstnání v české vědecké instituci. S pomocí garanta vědecké rady NF Neuron Martina Markla a ve spolupráci s Tomášem Vejchodským, ředitelem Matematického ústavu Akademie věd ČR, se pro ni podařilo získat pracovní místo právě v této instituci.
Olena Atlasiuk byla na Ukrajině pracovnicí tamější akademie věd, před dvěma lety obhájila dizertační práci na téma „Jednorozměrná Fredholmova hranice – problémy s hodnotou a parametrem“, vystupovala na mnoha konferencích po celé Evropě, v letech 2019 a 2021 také na Letní škole geometrie a topologie pořádané Univerzitou v Hradci Králové.
Olena Rohulska
Odbornice na kmenové buňky pomůže akademii
Novou zaměstnankyní Fyziologického ústavu Akademie věd ČR se 15. března stala Olena Rohulská. Z Ukrajiny si s sebou přiváží cenné zkušenosti v oblasti využití kmenových buněk pro tkáňové inženýrství, hojení ran i v dalších oblastech regenerativní medicíny a ovládá metody dlouhodobé kryoprezervace těchto buněk.
V Oddělení biomateriálů a tkáňového inženýrství a v nově vybudovaném biotechnologickém a biomedicínském centru BIOCEV naváže na dosavadní úspěšnou práci na Ukrajině - Olena Rohulenská je autorkou řady kvalitních publikací (h index 8) a nositelkou ukrajinských vědeckých cen.
Mariya Horyacha
Výzkum dějin východní církve pokračuje v Brně
Mariya Horyacha je badatelkou v oblasti raného křesťanství, zabývá se jeho dějinami se zaměřením na Ukrajinu, východní spiritualitou nebo pravoslavnými církvemi. Doktorát získala na Katolické univerzitě v Lovani s prací „Cesta uvnitř srdce: Dynamická antropologie Pseudo-Makaria“, působila na Teologické fakultě Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově. Dnes našla útočiště na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Centru raně středověkých studií.
Zdroj: Nadační fond Neuron