facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Noc mladých výzkumníků v Pardubicích

25. 3. 2018
Noc mladých výzkumníků v Pardubicích

V úterý 27. března 2018 od 16 hodin ožije zámek Pardubice desítkami interaktivních stanovišť při oblíbené Noci mladých výzkumníků, kterou pořádá Univerzita Pardubice ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích. Až do půlnoci mohou zájemci objevovat nejrůznější záhady a ptát se vědců.

UPA

Během večera se návštěvníci dozvědí například vše o svém srdci. Vyzkouší si, že matematika může být napínavá hra a zapojí se do velikonočního chemického kouzlení. Kromě toho si zdokonalí finanční gramotnost, naprogramují ozobota, vyřeší logistický problém, zjistí, jak ochránit posádku před nárazem nebo jestli se dá „ukrást“ předmět z prostoru zabezpečeného laserovými závorami. Zastavit se mohou v dílně restaurátorů, zapojit se do hudebního workshopu RockBand či strávit kreativní chvilku ve výtvarné dílně pro děti.

„Zajímavostí čeká na návštěvníky všech věkových kategorií na pardubickém zámku celá řada,“ upřesňuje program večera za organizátory Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice. „Do programu tradičně přispějí i naši partneři. S nimi si budou moci ti, co přijdou v úterý na pardubický zámek, například namalovat kraslici pomocí 3D technologie, uvidí Teslovu cívku nebo detektor ionizujícího záření. S hvězdáři probádají oblohu i okolní budovy.“

Zahájení Noci mladých výzkumníků na pardubickém zámku v úterý 27. března v 16 hodin obstarají na fanfáry a taneční vystoupení Denního stacionáře Slunečnice. Potom už partneři univerzity a akademici spolu se svými studenty otevřou svá vědecká stanoviště, kde budou návštěvníky všech věkových kategorií až do půlnoci zasvěcovat do tajů nejrůznějších vědeckých disciplín. Pro děti jsou připraveny indexy, do nichž na jednotlivých stanovištích budou sbírat znalostní razítka. Podaří-li se jim index vyplnit celý, mohou si při odchodu ze zámku vybrat dárek na památku.

Vstup na akci je zdarma.

Celý program šesté Noci mladých výzkumníků na pardubickém zámku naleznete zde.

 

Zdroj: Univerzita Pardubice