Vytisknout tuto stránku

Ohlédnutí za netradičním osmým ročníkem Festivalu vědy

12. 12. 2020
Ohlédnutí za netradičním osmým ročníkem Festivalu vědy

Je za námi netradiční virtuální Festival vědy aneb VědaFest na Kulaťáku. Po tři měsíce měli návštěvníci možnost si expozice procházet, vracet se k nim a zapojit se do kvízu Chytrá hlava. Třebaže letošní ročník postavil před Festival vědy mnoho výzev, organizátoři se s nimi vypořádali úspěšně. Na své konto si letos VědaFest připsal téměř 40 000 shlédnutí.

Festival vědy osmý ročník

Letošní ročník od samého začátku probíhal online a místo jednoho dne trval tři měsíce. Využil zkušeností škol s online výukou a stal se tak zábavnou cestou, jak najít co nevím a neznám a chci vědět a znát! Po celé tři měsíce si návštěvníci mohli projít virtuální stany a zjistit co zajímavého nabízejí k vidění a k poznání. Modely lidského těla, oka, srdce, iPhone nebo i 3D tiskárnu – to vše bylo připraveno do slosování pro všechny zvídavé návštěvníky. Pořadatelé VědaFestu společně s „Roboťákem“, symbolem akce, připravili otázky související s programem kvízu „Chytrá hlava“. Do konce VědaFestu dostal Roboťák více než 450 diplomů do slosování a zná již i výherce 3D tiskárny, hlavní mety VědaFestu.

FV 2020

Roboťákův diplom mohl získat návštěvník, který správně zodpověděl alespoň polovinu všech kvízových otázek. Druhé kolo losování, které se konalo na Městské části Praha 6 za přítomnosti místostarosty Jana Laciny a radní pro školství Marie Kubíkové, vybralo dalších deset chytrých hlav, kterým jsou zajímavé odměny určeny. Prvních deset oceněných z celé republiky z prvního kola losování si už si své výhry z rukou organizátorů převzalo. Někteří z vylosovaných se rozhodli užít si výhru společně se svými spolužáky a věnovali ji celé třídě, někteří celé škole i pro další ročníky. Hlavní odměnu do kvízu věnovala firma Průša Research by Josef Průša, nejvíce odměn pak firma KidtownEdu.cz.

„Propojení zábavné vědy a zábavné výuky tvoří přirozenou motivaci. VědaFest je akce, která myšlení, zvídavost a znalosti podporuje a rozvíjí“, říkají organizátoři. Od 3. září do 30. listopadu měli všichni zvídaví možnost se VědaFestu zúčastnit od svých počítačů, tabletů nebo mobilů, zapojit se do kvízu a vyhrát kromě jiného, třeba zrovna 3D tiskárnu!

Ohlasy návštěvníků na virtuální Festival vědy ukazují, že zábavné a neotřelé seznámení se se zajímavostmi ze světa vědy v běžném životě kolem nás a podporující přirozenou zvídavost, přináší výsledky a zájem veřejnosti. Výzvou pro organizátory dalšího ročníku zůstává myšlenka na uspořádání ještě originálnější a přitažlivější akce pro všechny, kteří se chtějí nejen bavit, ale i víc vědět a znát!

VědaFest 2020 je za námi, organizátoři už ale připravují VědaFest 2021 naživo, online nebo obojí! Program letošního ročníku stále najdete zde.

Zdroj: Festival vědy

redakčně upraveno