Vytisknout tuto stránku

Olomoucká Pevnost poznání nabízí letní programy pro děti

31. 7. 2022
Olomoucká Pevnost poznání nabízí letní programy pro děti

Olomoucké science centrum, Pevnost poznání, letos v létě nabízí řadu programů pro starší i mladší děti. V rámci programů, které mají rozšířit za cíl šířit zájem o vědu, si děti mohou podívat do laboratoře, vyzkoušet si roboty nebo vyzkoušet práci geografa.

planetariumLetní mise Strážců poznání

Dětem se naskytne jedinečná příležitost vyzkoušet si novou Letní misi Strážců poznání. Jedná se komiksový příběh superhrdinů, kteří bojují proti nevědomosti, lžím a falešným vědcům. V centru je k dispozici hrací karta, která účastníky vezme na trenažer pilotů a astronautů, do laboratoře, kde si vyrobí sliz nebo si pohrají s lego roboty. Ti odvážnější si mohou vyzkoušet chemické pokusy a nechat si třeba „zapálit" ruku. A to není zdaleka vše!

Vedoucí táborů mohou vybírat z nabídky letních programů

Další program je určený nejen rodičům, ale i vedoucím letních táborů, skautům a další zájmovým skupinám. Nabídka letních vzdělávacích programů je široká a věnuje se biologii, historii, zeměpisu, geografii, matematice, fyzice i výtvarce. Objednávat se dá online prostřednictvím objednávkového systému.

„Ve spolupráci s partnerem ČSOB a Českou asociací science center jsme pro žáky připravili online vzdělávací soutěž ve finanční gramotnosti nazvanou Filipův pohár s ČSOB. Stačí si stáhnou aplikaci a soutěžit na témata peníze, hospodaření domácnosti, finanční produkty, moderní platební metody, online rizika nebo zodpovědné zadlužování,“ doplnil programový ředitel Roman Chvátal.

výroba slizu

Badatelská hra Město poznání

Hru vytvořil talentovaný vysokoškolák Ondřej Biemann. „Badatelé půjdou po stopách smyšleného vědce Artura, který svými vynálezy usnadnil život spoustě lidí. Protože se ale bál, že by se jeho plánky a nákresy dostaly do nesprávných rukou, ukryl je na konci života na bezpečné místo. A vymyslel sérii úkolů, bez jejichž splnění se k materiálům nikdo nedostane. V našem příběhu hraje ještě důležitou roli jeho pravnuk Erik, ale víc nechci prozrazovat,“ popsal děj student, který je absolventem Geoinformatiky a geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a zároveň působí jako lektor a průvodce v Pevnosti poznání.

Turisté jsou vítáni!

Příchozí se mohou zapojit také do několika motivačních programů, které jsou připraveny ve spolupráci s partnery z oblasti vzdělávání a cestovního ruchu. V pokladně v přízemí získají Cestovní pas České asociace science center. „Cestování s tímto pasem je jednoduché. Stačí si do něj nechat potvrdit nákup vstupenky a čtvrtá návštěva zapojené organizace je zdarma,“ vysvětlil princip programu Roman Chvátal. Do této sezónní akce se zapojili iQLANDIA Science Center Liberec, Hvězdárna a planetárium Brno, Svět Techniky Ostrava, Techmania Science Center PlzeňVIDA! science centrum Brno.

Pro nejmenší návštěvníky je připravena také hra s „Kočičkou Olou po Olomouci" , která opět oživuje letní turistickou sezónu ve městě. Hra, v níž je průvodkyní kočka jménem Ola, je určena rodinám s dětmi, malým táborníkům i všem dětským sdružením, která v průběhu prázdnin zavítají do starobylého centra Olomouce. Pevnost poznání je rovněž zapojena do programu Olomouc region Card. Její držitelé mají dvacetiprocentní slevu na základní vstupné.

Dalším vítaným společníkem a průvodcem na výlety a objevování nových míst, může být turistická hrací karta portálu Objevuj památky, která zájemce zavede do památkových objektů napříč Českou republikou. Princip hry není složitý. Stačí do 31. října 2022 navštívit zapojenou památku, sbírat razítka a třetí návštěva je za poloviční vstupné, sedmá zdarma.

 

Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci