facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Principal Investigator semináře propojují výzkumné týmy se studenty

22. 9. 2019
Principal Investigator semináře propojují výzkumné týmy se studenty

Každý pátek po celý semestr hostí brněnský kampus semináře, které mají bořit bariéry mezi laboratořemi i mezi vědci a studenty. Provázat výzkumné skupiny mezi sebou, ale především se studenty, je hlavní smysl PrincipaI Investigator seminářů (PI Seminars), které pořádá CEITEC Masarykovy univerzity. Zájemci si mohou každý pátek poslechnout, na čem pracují vědci z CEITEC, Lékařské či Přírodovědecké fakulty MU a také z FNUSA-ICRC.

Masarykova univerzita

Semináře běží po celý semestr a nejlepší mluvčí získá cenu ve výši 1000 euro. Za přednášku v rámci loňské podzimní série ji získal Stjepan Uldrijan z Biologického ústavu Lékařské fakulty MU. Se svým týmem zkoumá vztah mezi buněčným metabolismem a signální dráhou, která řídí dělení nádorových buněk maligního melanomu, což je jeden z nejagresivnější z kožních nádorů.

„Zjistili jsme, že nádorová buňka nečekaným způsobem reaguje na změnu svého energetického metabolismu. Právě o ovlivňování metabolismu se uvažuje jako o jedné z možných nádorových terapií, protože rakovinné buňky ho mají odlišný od těch zdravých. My jsme ale zjistili, že by to nemuselo mít očekávaný efekt a místo zničení nádoru by ovlivnění metabolismu mohlo vést k přežití nádorových buněk,“ přiblížil výzkum Uldrijan.

On sám sérii PI Seminars navštěvoval pravidelně. „Takové aktivity jsou velmi užitečné nejen pro stávající členy výzkumných skupin, ale i pro studenty. Díky nim se všichni mohou dozvědět, kdo na čem pracuje. Často jsme totiž hodně izolovaní ve svých laboratořích a zabraní do vlastní práce a pak není snadné udržovat si přehled o tom, co se v kampusu děje,“ uvedl s tím, že by byl rád, kdyby na semináře chodilo víc lidí, zejména studentů. Ti se na nich totiž mohou dozvědět mnohem víc detailů o daném výzkumu a najít si tak laboratoř, jejíž práce je opravdu zajímá. „Poznají téma výzkumu hlouběji než jen podle názvu či jedné věty někde v brožuře. Prezentace výsledků výzkumu pozitivně ovlivnila zájem studentů o naši laboratoř,“ doplnil Uldrijan.

Přednášející nominuje jednak komise pro PI Seminars a jednak se mohou vedoucí výzkumných skupin a laboratoří hlásit sami. Prezentace pak hodnotí komise, která posuzuje jejich srozumitelnost a zajímavost, a nejlepšímu přednášejícímu udělí na začátku další série cenu. „Hlavní myšlenkou PI seminářů je vytvářet synergii. Vědecká kvalita výzkumu tady na Masarykově univerzitě je neuvěřitelně vysoká, proto o vítězi rozhodne především schopnost dobře výzkum prezentovat. Účast na PI seminářích je extrémně prospěšná pro školitele, postdoky a také pro studenty, protože člověk se nejen dozví, jaký výzkum se dělá v jiných laboratořích, ale také jak komunikovat vědu,“ zdůraznila členka komise Mary O´Connell.

Nejlepšího přednášejícího z jarní série vyhlásí komise v pátek 20. září na závěr přednášky, kterou bude mít Tomasz Nodzynski ze skupiny Developmental and Cell Biology of Plants Group v CEITEC MU. Ocenění nejlepších přednášek je možné díky podpoře společnosti BioVendor.

 

Autor: Ema Wiesnerová

Zdroj: Masarykova univerzita