Vytisknout tuto stránku

Program CEITEC Student Talent podporuje nadané středoškoláky

3. 3. 2019
Program CEITEC Student Talent podporuje nadané středoškoláky

Přilákat a nadchnout mladé talenty pro vědu. To si klade za cíl nový program, který se postupně od minulého roku formuje na CEITEC VUT. Díky němu mají studenti vybraných středních škol možnost vyzkoušet si prostředí mezinárodního výzkumného centra, a navíc díky svým vedoucím být na chvíli plnohodnotným členem výzkumné skupiny. 

Studenti, kteří už na střední škole objevují svoji budoucnost ve výzkumu. Přesně na ty cílí program CEITEC Student Talent, který je podporuje vědeckým zázemím, odborným vedením, ale také motivačním finančním ohodnocením. Na podzim minulého roku oslovil CEITEC VUT s nabídkou spolupráce brněnská gymnázia. V první výzvě na ni zareagovalo šest studentů, kteří se přihlásili k jednotlivým výzkumným tématům a navázali tak spolupráce se svým lektorem z CEITEC VUT. Největší zájem projevili studenti z Gymnázia Brno, třída Kapitána Jaroše. „Máme za sebou první půlrok, kdy za námi studenti podle svých možností docházeli na CEITEC, pracovali na svém zvoleném tématu a pod dohledem měřili na našem unikátním laboratorním vybavení,“ popisuje aktivity středoškoláků koordinátor programu Stanislav Průša.

Ceitec student talent

Na konci ledna, právě u příležitosti uplynutí prvního půlroku činnosti, studenti prezentovali své výzkumné výsledky odborné komisi složené ze zástupců CEITEC, výzkumných skupin a komerční sféry. Jednotliví vedoucí studentů se shodli na tom, že už nyní se jejich svěřenci stali platnými členy výzkumných skupin. Dosažené výsledky lze bez problému aplikovat ve výzkumu. Velmi spokojená byla i odborná komise, vedená ředitelem CEITEC VUT Radimírem Vrbou, která středoškolské studenty hodnotila a mohla tak porovnat i jejich kvality s vysokoškolskými studenty. „Skutečně jsem byl příjemně překvapen kvalitou prací, hloubkou znalostí soutěžících studentů a jejich zápalem pro řešení zadaného výzkumného problému. V odborné komisi jsme měli velký problém stanovit výsledné pořadí, protože všechny práce byly velmi hodnotné“, dodává Vrba, který myšlenku vzniku programu podporuje od samého počátku. Je potěšením sledovat takto talentované studenty. Nemám nejmenší obavu o jejich budoucnost. Technologické firmy, kterých máme v Brně máme stále více a více, potřebují do svých týmů právě takové kolegy; vzdělané a ochotné investovat nemalé úsilí pro úspěch projektu, doplnil ještě Martin Zadražil, který v odborné komisi za průmysl reprezentoval firmu Tescan Orsay Holding a. s.  

Nejlépe hodnoceným se tentokrát stal projekt s názvem „Autofokusační systém pro mikroskopii s využitím virových svazků“ Jakuba Dokulila z Gymnázia Brno, Křenová, pod vedením Zbyňka Dostála z výzkumné skupiny Experimentální biofotonika. „O principy geometrické optiky, design a simulaci optických soustav se zajímám v podstatě po celou dobu středoškolského studia. S mou předchozí prací, kterou jsem psal pod vedením Stanislava Průši, jsem se dokonce umístil na druhém místě v celostátní soutěži Česká hlavička. Aktuálně mi byly prominuty přijímací zkoušky na obor Fyzikální inženýrství a nanotechnologie na VUT, který bych chtěl jít studovat. Určitě bych rád v budoucnu pokračoval na vývoji optických systémů, ať už v nějaké firmě nebo ve výzkumné instituci,“ dodává Dokulil, který už nyní plánuje svou práci publikovat ve vědeckém magazínu. 

 

Zdroj: CEITEC