facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Studentský Racing Team Pilsen si z Itálie přivezl sedmé místo

21. 7. 2018
Studentský Racing Team Pilsen si z Itálie přivezl sedmé místo

Tým studentů Západočeské univerzity v Plzni se ve dnech 11. – 15. července zúčastnil se svým letošním závodním vozem UWB05 mezinárodního závodu Formula Student Italy 2018. V konkurenci 52 univerzitních týmů, soutěžících v kategorii vozů se spalovacím motorem, vybojovali studenti UWB Racing Team Pilsen sedmé místo.

UWB Racing Team Pilsen závodní vůz UWB05

V závodě, který se konal na autodromu Riccardo Paletti ve městě Varano de’ Melegari, se týmu dařilo zejména v disciplíně zaměřené na zrychlení vozu, kde obsadil čtvrté místo, a ve statické disciplíně nazvané prezentace podnikatelského plánu, kde obsadil osmé místo. Ziskem 656 bodů si studenti Západočeské univerzity v Plzni zajistili celkové sedmé místo. Mezi českými univerzitami přitom obstáli nejlépe.

„Do závěrečného nedělního závodu jsme startovali jako sedmý nejrychlejší vůz, což pro nás znamenalo start až v pozdních odpoledních hodinách a měření sil přímo se světovou špičkou vozů Formula Student,“ říká členka týmu Kateřina Kašová. „Druhou polovinou závodu ale provázel silný déšť, a závod proto musel být zhruba na hodinu přerušen. Po opětovném startu byla vyhlášena ‚mokrá trať‘. Na startovní listině před námi zbývalo několik vozů, a tak jsme doufali, že trať rychle oschne a my budeme moci závod absolvovat na suchých pneumatikách. Zhruba tři minuty před startem našeho vozu byla vyhlášena ‚přechodová trať‘ a my jsme mohli provést rychlou výměnu pneumatik a zvýšit tak šance na dobré umístění v závodě. V závěrečném závodě na 22 km, ve kterém se hodnotí i spotřeba, jsme se umístili na šestém místě,“ popisuje Kateřina Kašová a dodává, že během celého závodního víkendu vůz nepotkala žádná závažná porucha a tým prováděl pouze běžné servisní opravy.

Nový model studentské formule s označením UWB05 představil 27. června Racing Team Pilsen, tvořený 23 studenty z fakult strojní, elektrotechnické a aplikovaných věd. Vůz je poháněn motorem Yamaha R6 se čtyřstupňovou převodovku. Oproti loňsku studenti přepracovali aerodynamiku vozu, sání a palivový systém i uložení kol a diferenciálu.

Na začátku srpna se UWB Racing Team Pilsen zúčastní závodu Formula Student Czech v Mostu a posledním závodem letošní sezóny bude Formula Student Germany na okruhu Hockenheimring.

 

Zdroj: Západočeská univerzita v Plzni