Projekt Technologická inkubace běží už přes dva roky. Za tu dobu se do preinkubace přihlásilo přes 1 247 startupů (stav k 17. červenci 2024) a byly vypsány celkem čtyři projektové výzvy, do kterých bylo podáno 606 žádostí od 483 startupů. V rámci prvních tří výzev pracujeme se 137 startupy a další budeme znát po vyhodnocení žádostí z poslední čtvrté výzvy, která byla vyhlášena v květnu letošního roku.
Zatímco v prvních dvou výzvách se největšímu zájmu těšila trojice oblastí AI, Creative a EcoTech, ve třetí a čtvrté výzvě se díky otevření dalších podporovaných oblastí pořadí změnilo. Největší zájem měly startupy z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví, následovaly AI startupy a oblast kreativních průmyslů.
Konkrétní výsledky ukazují 31 přihlášených startupů z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví, 30 z oblasti umělé inteligence, 22 projektů ze sektoru kreativních průmyslů, ekoinovační startupy podaly 19 žádostí, mobilitní 16 a sektor pokročilých materiálů sedm žádostí.
„Čtvrtá výzva přinesla velký počet žádostí z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví a také sedm žádostí z oblasti pokročilých materiálů. Do budoucna doufáme, že se počty startupů právě z této oblasti ještě zvýší, čemuž se snažíme pomoci například i proběhlou akcí Quantum Hackathon a druhým ročníkem konference Quantum day, který ukázal, že i v kvantových technologiích, které do tohoto sektoru spadají, může být Česko silným hráčem,“ říká Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj agentury CzechInvest, a dodává: „Vytvořit takovéto startupy či projekty ovšem není jednoduché, proto jsou zde k dispozici naši preinkubační manažeři, kteří pomohou s přípravou podání žádosti do našeho projektu.”
Další výzva bude vypsána v průběhu podzimu. Všichni zájemci z řad startupů se celoročně mohou hlásit do tzv. preinkubace, kde jim bude přidělen konzultant, který firmě pomůže připravit žádost a v případě zájmu ji napojí na relevantní vědecké i komerční partnery. Oblast vesmírných technologií, která představuje další oblast projektu Technologická inkubace, je na CzechInvestu podporována kombinací dvou projektů – Technologické inkubace a inkubátoru ESA BIC Czech Republic, přičemž výše dotace byla díky Technologické inkubaci navýšena až na 200 tisíc eur. Výzva pro kosmické startupy je aktuálně otevřená až do 5. září letošního roku. Více podrobností lze najít na webu vesmírného inkubátoru.
Projekt Technologická inkubace je realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future a představuje zásadní investici do budoucnosti českého průmyslu. Během pěti let předpokládá podpořit více než 250 inovativních startupů částkou zhruba 680 milionů korun v sedmi klíčových oblastech.
Autor: David Hořínek
Zdroj: Agentura pro podnikání a investice CzechInvest