Vytisknout tuto stránku

Ve Zlíně otevřeli nové Centrum výzkumu obouvání

4. 5. 2019
Ve Zlíně otevřeli nové Centrum výzkumu obouvání

Vrátit Zlín zpět na mapu světa jako město obuvi, propojit výzkum obouvání s praxí a podporovat mladé nadějné designéry i zavedené obuvnické firmy. K tomu bude sloužit nové Centrum výzkumu obouvání, které 30. dubna 2019 slavnostně otevřela Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

zlín1

Nové centrum tak naplňuje vizi bývalého dlouholetého rektora UTB Petra Sáhy, který o návrat obuvnictví do Zlína usiluje již několik let.

„Mělo by se jednat o výzkumnou jednotku s celosvětovou působností pro výzkum a testování obuvnických materiálů, technologií a designu. Široké spektrum služeb budeme nabízet nejenom celosvětově známým obuvnickým značkám, ale třeba i začínajícím podnikatelům v této oblasti,“ přiblížil Petr Sáha, který za založením tohoto centra stojí.

Centrum výzkumu obouvání je začleněno do Univerzitního institutu, který už dlouhodobě intenzivně spolupracuje s firmou Baťa. Konkrétně dělá výzkum a testuje materiály a obuv v Centru polymerních systémů. Blíží se doba, kdy klasické technologie budou nahrazeny high-tech výrobou, která bude individuálně respektovat přání zákazníků.

„Chceme se vrátit k tradici, která do Zlína patří. K dnešní technologii obouvání patří ale také dobrý marketing, design, materiálové vědy, IT technologie, chemie i biomechanika. A to jsou přesně ty obory, které na univerzitě máme,“ doplňuje Vladimír Sedlařík, současný rektor univerzity.

Věnovat se obuvi komplexně pod jednou střechou umožní v Centru výzkumu obouvání také nově akreditovaná Obuvnická zkušební laboratoř, díky které je možné zkoušet fyzikálně – mechanické vlastnosti obuvnických materiálů a výrobků.

„Jsme schopni posoudit, jestli se materiál hodí nebo nehodí na pokročilou obuv. Také například zkoušíme vhodnost povrchové úpravy obuvních materiálů z pohledu odolnosti vůči opakovanému ohybu, a to jak za běžných teplot, tak také teplot až do mínus 25 stupňů Celsia,“ popisuje Luděk Suchomel, technolog centra s více než třicetiletou praxí ve zkušebnictví.

„Máme tady také stroje, které hodnotí i hygienické vlastnosti obuvi. To znamená propustnost vodní páry, což je důležité zejména pro zimní obuv a luxusní pracovní obuv, která slouží například požárníkům, vojákům a jednotkám speciálních služeb,“ vysvětluje Jarmila Roubínková, technoložka Obuvnické zkušební laboratoře.

zlín2

Už nyní zaměstnává centrum mladé vědce spolu se zkušenými technology. Propojuje se tak vědecko-výzkumná práce s praxí. Přenos získaných poznatků z oblasti základního výzkumu do praxe je v rámci univerzity zajišťován prostřednictvím Centra transferu technologií (CTT). „Přenos poznatků do praxe vychází z baťovských principů podnikání v rámci rozvoje procesu transferu technologií na bázi kooperace a posilování vazeb univerzita – podniky – regionální samospráva,“ doplňuje Ivana Bartoníková, ředitelka CTT.

Nově vzniklé obuvnické centrum bude nabízet také příležitosti k řešení projektů zaměřených na design a konstrukci obuvi. „Zabýváme se novými recepturami pro pryžovou obuv, zajímá nás zdravé obouvání dětí, připravujeme filamenty pro 3D tisk podešví, ke svému závěru se blíží tzv. chytrá bota, našli jsme využití magnetického hydrogelu ve vložce obuvi. Těch zajímavých projektů je hodně a jsem velmi rád, že budou přibývat,“ uzavírá Petr Sáha.

O významu nově vzniklého centra hovoří také fakt, že pozvání na slavnostní otevření přijala celá řada hostů z řad českých i zahraničních firem a veřejnoprávních institucí. Akci si nenechali ujít ani členové rodiny Baťa, kteří zlínskou univerzitu podporují od jejího založení.

zlín3

 

Zdroj: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně