facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Věda fotogenická 2019 zná své vítěze

21. 10. 2019
Věda fotogenická 2019 zná své vítěze

Mléčná dráha na hlavní třídě súdánského Chartúmu, sumec na stromě, různé barevné variace jedné ovarioly termití královny nebo také farmář a „jeho“ sýček. Nejen tyto, ale i další, mnohdy netradiční motivy z vědeckého prostředí zaujaly v šestém ročníku soutěže Věda fotogenická. Vítězné snímky se představily 10. října 2019 na vernisáži v Americkém centru v Praze za účasti předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové.

2019 10 10 Franta

První místo v hlavní kategorii získal snímek Martina ŠálkaÚstavu biologie obratlovců AV ČR Farmář Jarda a sýček. Ten upozorňuje na špatnou situaci kdysi jedné z nejhojnějších sov, která balancuje na hranici přežití. V současnosti u nás totiž hnízdí posledních 100 párů. „Život sýčků je spjat s lidskými sídly a zemědělským hospodařením. Proto i jejich ochrana vyžaduje spolupráci s farmáři či majiteli pozemků, kde sýčci hnízdí. Fotografie je také součástí kalendáře, který vzdává hold všem, kteří se sýčky žijí a komu není jejich osud lhostejný,“ vysvětluje autor.

„Jsem ráda, že se Věda fotogenická etablovala a že se dále rozvíjí a setkává s narůstajícím zájmem našich vědců. Fotografie jsme v minulosti zapůjčili například na výstavy v Ostravě, Třinci a českou vědu reprezentovaly i na Slovensku, v Chorvatsku, či dokonce na Tchaj-wanu,“ uvedla během ceremoniálu Eva Zažímalová. Stejně tak se za novými návštěvníky vydají i letošní snímky.

Vernisáž letošního ročníku, jakož i výstava, kterou mohou zájemci navštívit do 29. října 2019, se letos poprvé konala v prostorách Amerického centra na Malé Straně v Praze. Právě s ním Akademie věd ČR dlouhodobě spolupracuje na přípravě různých popularizačních akcí – například v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR, jehož další ročník startuje za nedlouho, tradičně začátkem listopadu.

Jak uvedl ředitel Amerického centra Vít Nejedlo, spolupráce obou institucí dává smysl: „V našich prostorách pořádáme fotografické výstavy a podporujeme neformální vzdělávání – uspořádali jsme například letní tábor pro děti do 15 let se zaměřením na programování. Pevně věřím, že si k nám najdete cestu i mimo tuto výstavu.“ 

Letos do soutěže přihlásilo 98 zaměstnanců z pracovišť Akademie věd ČR rekordní počet snímků – celkem 350. A jak potvrzuje předsedkyně poroty a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR, konkurence byla veliká: „Věda fotogenická dobře ukazuje, že věda je nejen cestou k poznání, ale má také svůj umělecký a estetický rozměr. Porota neměla tentokrát jednoduchou úlohu, ale na vítězných snímcích se shodla.“

Vedle výstavy a fotobanky bude výstupem soutěže také reprezentativní kalendář, který podobně jako v předchozích letech poslouží jako propagační materiál Akademie věd ČR.

Prvotní iniciativa k uspořádání fotosoutěže vzešla od spolku Fórum Věda žije! v roce 2013. Na její realizaci spolupracuje Středisko společných činností AV ČR.

 

Zdroj: Akademie věd ČR