facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Věda píše úžasné příběhy, říká oceněný Jaroslav Petr

30. 10. 2018
Věda píše úžasné příběhy, říká oceněný Jaroslav Petr

Premiér Andrej Babiš předal v pondělí 29. října 2018 za účasti předních osobností české vědy Cenu předsedy Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace reprodukčnímu biologovi a genetikovi Jaroslavu Petrovi. Popularizaci výzkumu se věnuje již déle než 25 let.

Profesor Jaroslav Petr, který letos oslavil 60. narozeniny, vystudoval nynější Českou zemědělskou univerzitu v Praze a v současné době působí ve Výzkumném ústavu živočišné výroby a přednáší na několika vysokých školách, včetně Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity nebo Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

uv D4S 3513web

Popularizaci vědy se Jaroslav Petr začal věnovat zhruba před čtvrt stoletím v Českém rozhlase v pořadech Meteor a později i Leonardo a s rozhlasem spolupracuje dodnes. Jeho popularizační články vycházejí v řadě periodik včetně předního populárně-naučného časopisu Vesmír, kde je také členem redakční rady a spolupodílí se tak na jeho směřování. Jen ve Vesmíru publikoval Jaroslav Petr celkem 142 článků a patří tak k jeho nejaktivnějším autorům. Vedle spolupráce s médii pořádá také populárně-naučné přednášky a napsal i několik knih. Aktuálně dokončuje další, kde se zabývá smyslovým vnímáním v živočišné říši. Za svůj přínos získal Jaroslav Petr již dříve také Medaili Vojtěcha Náprstka, prestižní cenu Akademie věd ČR.

„Doufám, že toto ocenění nezanikne mezi záplavou jiných ocenění, které k těmto slavným dnům samozřejmě patří. Myslím, že je významné a hodné pozornosti, zejména proto, že Jaroslav je vědec, který brilantním způsobem spojuje vědu a veřejnost,“ uvedl při příležitosti předání ceny první místopředseda RVVI Petr Dvořák.

Ocenění, které se uděluje již od roku 1995 nejen vědcům, ale i novinářům, učitelům nebo podnikatelům, kteří se zasadili o předávání vědeckých poznatků veřejnosti, předal premiér a předseda RVVI Andrej Babiš. „Pokud chceme posílit vnímání vědy ve společnosti i mimo akademická pracoviště, je třeba, abychom o ní dokázali srozumitelně, s nadšením a současně jednoduše komunikovat i mimo odbornou obec,“ konstatoval při této příležitosti premiér. Dodal, že podpora vědy a výzkumu má za této vlády jednoznačnou prioritu a i vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace má za jejího působení významnější postavení, než tomu bylo v minulosti.

„Jsem přesvědčený, že když si lidé názory vytvářejí na základě skutečných znalostí ověřených vědeckými metodami, tak je to lepší nejenom pro ty samotné lidi, ale pro celou společnost, zmínil svou motivaci laureát. Samotnou RVVI vnímá Jaroslav Petr jako soubor významných osobnosti české vědy, jejichž ocenění si neobyčejně váží. „My popularizátoři jsme posedlí vyprávěním příběhů. Dobře si uvědomujeme, že věda píše úžasné příběhy a nám je vlastně dává hotové, dodal skromně. Ve své řeči ocenil také profesionální novináře a redaktory, se kterými se setkává a bez kterých by podle svých slov nedokázal odvádět tuto záslužnou práci.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Foto: Úřad vlády