Kromě snížení odtoku vody do kanalizace se zaměřují na to, jak dešťovou vodu efektivně využít a ulevit tak spotřebě pitné vody a jejímu zbytečnému plýtvání.
„Naším cílem je nejen zmapovat situaci, ale především navrhnout konkrétní opatření, jak co nejlépe využít potenciál dešťové vody ve městě a snížit spotřebu pitné vody v Novém Bydžově,“ říká Tomáš Lederer z CXI TUL. Český tým dlouhodobě sleduje vývoj srážek v Novém Bydžově a hledá nové možnosti, jak město může do budoucna využít zachycenou dešťovou vodu jako náhradní zdroj například pro výrobu ledu na zimním stadionu nebo technologické úpravy vody na městském koupališti. V této souvislosti provádí liberečtí vědci analýzu množství dostupné dešťové vody a její potenciál pro udržitelný rozvoj města.
Kromě analýzy a návrhu budoucí strategie pro město spolupracují vědci v širším evropském koncorciu. Společně s partnery vypracovávají strategii, jak reagovat na klimatické změny ve vodním hospodářství měst. Zpracovaný dokument má identifikovat mezery v současných přístupech k záplavám a suchům, který vybraná města musí opakovaně řešit, a navrhnout změny, které umožní efektivnější využití dešťových srážek, a definovat klíčové činnosti, na které by se města měla zaměřit.
Projekt MAURICE má za úkol zlepšit adaptaci měst na klimatické změny prostřednictvím udržitelných řešení v oblasti hospodaření s vodou. Projekt zahrnuje několik pilotních akcí, kde se testují inovativní přístupy k využití dešťové vody a zpracovávají se akční plány, které mají zajistit dlouhodobou udržitelnost těchto opatření.
Na projektu se podílí široké spektrum partnerů z několika evropských zemí:
- Ústřední báňský institut (GIG), oddělení ochrany vod, Katowice, Polsko (vedoucí partner)
- Město Jaworzno, Polsko
- Město Stuttgart, Německo
- Město Nový Bydžov, Česko
- Technická univerzita v Liberci, Česko
- Polytechnická univerzita v Miláně, Itálie
- Východní Ticino Villoresi Meliorační a zavlažovací konsorcium, Itálie
- Geologická služba Slovinska, Slovinsko
- Vodovody a kanalizace Lublaň, Slovinsko
- Fakulta geotechnického inženýrství, Záhřebská univerzita, Chorvatsko
- Město Varaždin, Chorvatsko
Tito partneři společně pracují na inovativních řešeních pro efektivnější hospodaření s vodními zdroji a na strategii, která má městům pomoci přizpůsobit se rostoucím výzvám klimatických změn.
Zdroj: CXI TUL