facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vítězkou Dream Chemistry Award 2019 se stala Yujia Qing z Oxfordské univerzity

8. 12. 2019
Vítězkou Dream Chemistry Award 2019 se stala Yujia Qing z Oxfordské univerzity

Vítězkou mezinárodní soutěže mladých vědců Dream Chemistry Award 2019, která 2. a 3. prosince 2019 proběhla v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze, se stala Yujia Qing z Oxfordské univerzity. Vítězka si kromě sošky Dream Chemistry Award odnáší souhrnnou finanční odměnu 11 tisíc eur.

dreamcha3

Ocenění mladí vědci v soutěži Dream Chemistry Award 2019

Dream Chemistry Award je soutěž pro mladé vědce do 37 let, kteří obhájili doktorský titul před méně než 8 lety a byli nominováni respektovanými vědci z celého světa. Nominovaní vědci do soutěže zasílali návrhy vizionářských projektů z oblasti chemie či z pomezí chemie a dalších přírodních věd s ambicí a potenciálem změnit svět k lepšímu.

Autoři pěti nejlepších projektů byli oceněni cenou Dream Chemistry Top 5 spojenou s finanční odměnou 1.000 eur a pozváni k účasti ve finále v pražském Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB), v němž před odbornou porotou prezentovali a obhajovali své projekty a soutěžili o absolutní vítězství v soutěži a finanční odměnu 10.000 eur.

„Dnešní sny mladých vědců formují vědu zítřka a já jsem moc rád, že ÚOCHB a IChF to oceňují,“ uvedl o soutěži její zakladatel a spoluorganizátor Prof. Robert Hołyst z Ústavu fyzikální chemie Polské akademie věd (IChF).

„Stejně jako v předchozích letech jsme slyšeli moc krásné prezentace pěti brilantních mladých vědců, kteří v nadcházejících letech budou lídry v moderních oblastech chemie. A opět bylo extrémně těžké vybrat mezi nimi absolutního vítěze, který by zachoval tu pravou rovnováhu mezi sny a realitou, měl hlavu v oblacích, ale nohy pevně na zemi,“ zhodnotil projekty letošních finalistů organizátor české větve soutěže Prof. Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Vítězkou soutěže se stala Yujia Qing z Oxfordské univerzity, kde v současnosti působí jako postdoktorandka ve skupině profesora Hagana Bayleyho. Ve svém výzkumu se věnuje vývoji transmembránových signálních systémů, které by mohly najít využití při vývoji syntetických buněk a tkání. Yujia Qing v soutěži uspěla s projektem „Sequencing Life“ zaměřeným na vytvoření univerzálního chemického nástroje pro současnou analýzu mnoha různých polymerních molekul přítomných v biologickém materiálu, s cílem zásadně usnadnit zkoumání molekulárních principů života.

„Jsem vděčná a poctěna, že jsem vyhrála Dream Chemistry Award,“ reagovala Yujia Qing, vítězka letošní Dream Chemistry Award. „Soutěž nám poskytla jedinečnou příležitost mluvit o našich odvážných a ambiciózních návrzích, jak se vyrovnat s různými chemickými výzvami, a mluvit se špičkovými vědci z chemických či příbuzných oborů, kteří nám poskytli konstruktivní zpětnou vazbu k návrhu a realizaci našich snů.“

dreamcha1

Foto: Yujia Qing, vítězka letošní Dream Chemistry Award

V pětici finalistů se kromě vítězky umístili také Emiliano Cortés z Ludwig Maximilian University v Mnichově s vysněným projektem zaměřujícím se na fotokatalýzu pro využití světelné energie včetně slunečního svitu jako zdroje energie pro efektivnější výrobu chemických látek potřebných v průmyslu; Jeffrey D. Martell z University of Wisconsin-Madison s projektem usilujícím o efektivní katalýzu a katalyzátory vytvořené z DNA za pomoci nanotechnologií, které by se chovaly podobně jako přírodní bílkovinné enzymy; Hannes Mikula z Technické univerzity ve Vídni s projektem zabývajícím se cílením molekul v těle, tak aby z nich vzniklo léčivo až v místě potřebného účinku, což by umožnilo využívat například při léčbě nádorů i mnohem toxičtější léčiva; a Yoeri van de Burgt z Eindhoven University of Technology s projektem kombinujícím moderní strojové učení s principy přenosu signálu na nervových synapsích s cílem navrhnout senzorový čip schopný velmi snadno a rychle provádět biopsii, tedy diagnostický postup užitečný při prevenci i léčbě rakoviny.

Soutěž Dream Chemistry Award byla založena v roce 2013 Ústavem fyzikální chemie Polské akademie věd ve Varšavě (IChF PAN). V roce 2017 se do její organizace zapojil Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) a od té doby se soutěž koná každoročně střídavě v Praze a ve Varšavě.

Hlavním partnerem a sponzorem tohoto ročníku byla společnost IOCB Tech.

dreamcha2

Foto: Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR

 

Zdroj: ÚOCHB

Foto: Tomáš Belloň (ÚOCHB)