facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

VŠCHT a ÚOCHB vytvoří mimořádnou vědeckou pozici

4. 10. 2019
VŠCHT a ÚOCHB vytvoří mimořádnou vědeckou pozici

Na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze vznikne nová prestižní pozice „Chair – Medicinal Chemistry“, která je určena pro špičkového zahraničního odborníka v oblasti výzkumu a vývoje léčiv. Umožní to netradiční forma spolupráce s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR, který angažmá nového vědce či vědkyně podpoří finančním darem ve výši 7 milionů korun na dobu 5 let. Peníze poslouží také jako startovní finanční balíček pro rozjezd nové excelentní výzkumné skupiny na VŠCHT Praha. 

Zleva Zdenek Hostomsky Martin Fusek Karel Melzoch a Radek CibulkaZdeněk Hostomský, Martin Fusek, Karel Melzoch a Radek Cibulka

Smlouvu podepsali představitelé obou institucí 2. října 2019. Pozice bude vypsána během zimních měsíců, kdy proběhne otevřená mezinárodní soutěž. Ve výběrové komisi budou zástupci VŠCHT Praha, ÚOCHB a také dva zahraniční vědci.

„Jedná se o velkorysé prohloubení naší dlouholeté spolupráce. Řada našich absolventů pokračuje ve vědecké kariéře na ÚOCHB, studenti tam pracují na výzkumných projektech. Pořádáme také společně letní školu s výraznou mezinárodní účastí a samozřejmě sousedíme v rámci Kampusu Dejvice,“ vysvětluje Karel Melzoch, rektor VŠCHT Praha.

"Jak známo, náš ústav je ve velmi šťastné finanční situaci, a proto se setrvale snažíme hledat nové způsoby, jak povzbudit výzkum nejen u nás, ale i na univerzitách v České republice, a napomoci tak tomu, aby se vyrovnaly světové špičce, zejména v oblastech, kde jsme kompetitivní,“ říká ředitel ÚOCHB Zdeněk Hostomský. „Právě finanční podpora nových profesorských pozic v oboru medicinální chemie na našich partnerských školách je příležitostí, jak posílit mezinárodní charakter těchto institucí a zvýšit jejich atraktivitu pro špičkové mladé vědce ze zahraničí. Doufám, že tím také půjdeme příkladem a povzbudíme k podobné podpoře i další velké donátory, nadace či soukromé společnosti.“

„Medicinální chemie je extrémně perspektivní vědecká oblast. Excelentní vědec ze zahraničí s sebou přinese řadu cenných poznatků a kontaktů, vytvoří novou výzkumnou skupinu, což je velká příležitost pro naše studenty, kteří se budou moci podílet na špičkovém výzkumu,“ říká profesor Radek Cibulka z VŠCHT Praha, která je tradiční líhní talentů v souvisejících oborech, jako je syntéza a výroba léčiv, organická chemie, biochemie a další.

Prostředky na vytvoření nové pozice poskytne dceřiná společnost ústavu IOCB Tech. „Jsem moc rád, že naše společnost IOCB Tech může aktivně participovat na spolupráci Akademie věd ČR s vysokými školami,“ uvádí ředitel společnosti a zástupce ředitele ÚOCHB Martin Fusek. „Pro ÚOCHB je VŠCHT tím nejpřirozenějším partnerem, a to nejen geograficky. Věřím, že vědecká i pedagogická spolupráce mezi oběma institucemi se bude dále úspěšně rozvíjet.“

V České republice se v krátké době jedná o druhou mimořádnou vědeckou pozici, která vznikla díky štědré podpoře ÚOCHB. V prvním případě vyústila spolupráce s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v angažmá dr. Martina Zoltnera ze skotské Univesity of Dundee, kde se věnoval mimo jiné výzkumu nových antimalarik. Nyní už působí ve společném Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV).

Více o konceptu profesorských pozic si přečtěte zde.

 

Zdroj: VŠCHT Praha