facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

VUT zahájilo oslavy 120. výročí vzniku univerzity

20. 1. 2019
VUT zahájilo oslavy 120. výročí vzniku univerzity

Slavnostním odhalením bronzové podobizny českého historika a politika Antonína Rezka, který se v roce 1899 významně zasloužil o vznik první české vysoké školy v Brně, zahájilo v úterý 15. ledna 2019 Vysoké učení technické v Brně letošní oslavy 120. výročí založení brněnské techniky. Pro své absolventy chystá například hudební festival nebo Zlaté promoce po 50 letech.

120 let od vzniku brněnské techniky připomíná nové video

VUT chystá hudební festival i světelnou show

Mezi největší univerzitní akce roku bude bezesporu patřit hudební festival pro absolventy, studenty, zaměstnance a všechny příznivce brněnské techniky, který se uskuteční v sobotu 25. května 2019. Mezi vystupujícími je například zpěvák Richard Müller, další hudebníci budou zveřejněni postupně. Návštěvníci se mohou těšit i na světelnou show. Celý program je pak přístupný zcela zdarma. „V tento den bude od 11. hodiny také den otevřených dveří na všech fakultách, součástech a pracovištích VUT, takže nejen absolventi, ale i všichni přátelé a zájemci se mohou přijít podívat do laboratoří a zázemí této největší technické univerzity,“zve vedoucí Oddělení marketingu a vnějších vztahů Renata Herrmannová.

Ve stejný den se uskuteční slavnostní akademický obřad Zlatých promocí pro absolventy VUT z roku 1969. Po padesáti letech si tak pamětníci mohou připomenout svá studia a závěrečný ceremoniál na brněnské technice. Škola proto nyní pátrá po absolventech z tohoto roku, kdy fungovala Fakulta stavební, Fakulta strojní a Fakulta elektrotechniky. Zájemci o účast na Zlatých promocích po 50 letech se mohou hlásit na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

V listopadu se uskuteční 20. slavnostní Akademické shromáždění, které připomene události listopadu 1939 a 1989. Ve stejný den pak členové Vědecké rady VUT předají čestné doktoráty významným osobnostem z oblasti vědy a výzkumu. „Závěr roku bude patřit Plesu VUT, který se uskuteční v pátek 6. prosince na brněnském výstavišti. Loni se podařilo s návštěvností 3 600 hostů překonat rekord a ples brněnské techniky se tak stal i největším plesem v republice,“ dodala Herrmannová. Harmonogram oslav, který bude v průběhu roku ještě aktualizován, je zveřejněn zde.

Hledá se zakládací listina

Není bez zajímavosti, že zakládací listinu brněnské techniky, kterou podepsal František Josef I., na VUT nenajdeme. I bez nejdůležitějšího dokumentu školy se VUT podařilo za 120 let existence stát renomovanou školou. „Jako první česká vysoká škola v Brně vznikla škola technického zaměření, dnešní VUT. To je bezesporu důkazem, že technické vzdělání bylo pro české země vždy klíčové, a to nejen v souvislosti s rozvojem průmyslu. Brněnská technika navázala na tradici technického vzdělávání v moravské metropoli, kterou ještě o 50 let dříve založilo Technické učiliště v Brně. VUT je tak nejen nejstarší brněnskou vysokou školou, ale co do počtu studentů je dnes i největší technickou univerzitou v celé republice. Pojďme si v rámci oslav 120. výročí připomenout naše předchůdce, kteří nikdy nevzdali boj za první českou techniku na Moravě,“ připomenul rektor VUT Petr Štěpánek.

VUT reliéf

Rektor Petr Štěpánek při odhalení bronzové podobizny Antonína Rezka

Co jste možná o VUT nevěděli:

  • Počtem studentů je největší technickou univerzitou v republice, má více studentů než pražské ČVUT nebo ostravská VŠB-TUO.
  • První ženy začaly na VUT studovat v roce 1918, kdy se zapsalo sedm posluchaček.
  • Za 120 let své existence rozdala brněnská technika přes 60 čestných doktorátů, například Nikolu Teslovi, Janu Antonínu i Tomáši Baťovi, T. G. Masarykovi, Edvardu Benešovi, Evě Jiřičné a mnoha dalším.
  • V současnosti má univerzita už 53. rektora.

 

Zdroj: Vysoké učení technnické v Brně