facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Výzkum, na který si sáhnete. Ve čtvrtek začíná Veletrh vědy

29. 5. 2024
Výzkum, na který si sáhnete. Ve čtvrtek začíná Veletrh vědy

Hlavní myšlenkou Veletrhu vědy je zažít a objevovat, že výzkum není nuda v pracovnách nebo v laboratořích. Letošní ročník láká na pestré expozice ze všech vědních oborů, hry, praktické trenažéry, rozhovory s experty i různé debaty nebo na virtuální realitu. Od čtvrtka do soboty si lidé mohou v PVA EXPO Praha vyzkoušet vědu na vlastní kůži.

Veletrh vedyKde si sáhnout na periodickou tabulku prvků složenou z reálných fyzických vzorků nebo otestovat chuť nejdražší a nejtěžší vody? Na Veletrhu vědy! Zájemci se tam také mohou posadit k laboratorním pipetám, k astronomickým dalekohledům, proplést se laserovým bludištěm, zkoumat želvušky, pilotovat stíhačku a mnoho dalšího.

„Veletrh vědy má být interaktivní a zábavný, přestože některá témata jsou náročná na pochopení,“ říká Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR, instituce, která Veletrh vědy od roku 2015 pořádá. „Chceme ukázat, že věda je všude kolem nás, ačkoli si to ne vždy uvědomujeme. A co všechno díky vědě a výzkumu máme a mít ještě můžeme.“

Aktuální výzvy, paranormální jevy a příroda

Na dotek fauně a flóře se zájemci dostanou opět na více místech – v mobilní laboratoři Biologického centra AV ČR, ve stáncích Botanického ústavu AV ČR nebo ZOO Praha. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti vezme zájemce na cestu za tajemstvími lesa a Česká společnost pro ochranu netopýrů přiveze ochočené handicapované netopýry s sebou.

A co třeba paranormální výzva na vědeckém veletrhu? Zástupci Českého klubu skeptiků Sisyfos předvedou některé experimenty, jež na první pohled „prokazují“ existenci paranormálních jevů, ale při bližším zkoumání doloží, jak dobře se dá s podobnými experimenty manipulovat. Mluvit budou také o častých mýtech, dezinformacích nebo klamných alternativních metodách.

Jako červená nit se veletrhem vinou ukázky toho, že věda pomáhá odpovídat na těžké otázky současnosti, které vůbec nemusejí být teoretické nebo „zavřené“ v laboratoři.

Přednášky, debaty i osobní hovory

Veletrh vědy také nabízí unikátní příležitost se pobavit přímo s odborníky. Ať na stáncích, během debat nebo po přednáškách. V Keplerově sále se zájemci mohou hlásit například na přednášky Města pro život? nebo Bohové a démoni a nechybí oblíbený projekt Zeptej se vědce! Live, během kterého skupina odborníků bude odpovídat na otázky: Jak funguje vesmír? A co imunitní systém? Jak si efektivně zařídit bydlení, aby nám neunikalo teplo domova?

Další možnost si popovídat s experty a rozšířit si obzory o zajímavá témata mají návštěvníci v Science Pointu, v sále, který je vestavěný do vstupní haly veletrhu. Na rozdíl od Keplerova sálu není na tento program nutná rezervace.

Děláme z toho vědu!

Do Veletrhu vědy se zapojují nejen ústavy AV ČR, které samy o sobě pokrývají velkou část přírodních, technických, humanitních i společenských oborů, ale také univerzity, organizace a firmy. Nechybí Univerzita Karlova, VŠCHT, Ostravská univerzita ukáže svět nanostruktur či modré světlo, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně představí robotické systémy a virtuální realitu. Letos se opět účastní Slovenská akademie věd a nově Univerzita Pavla Jozefa Šafárika z Košic.

Každý rok se také rozšiřuje nabídka expozic.

„Máme velkou radost, že díky stále více vystavovatelům můžeme ukazovat někdy i nečekané podoby, které věda a její výsledky mají. Ne každého hned napadne, jakou roli hraje výzkum v klubu skeptiků Sisyfos nebo v projektu Paměť národa. Stejně tak může někoho překvapit, že na Veletrhu vědy může navštívit jaderný reaktor nebo nakouknout do vodíkového auta,“ říká Petr Borovský ze Střediska společných činností AV ČR, které veletrh organizuje.

Veletrh vědy se koná v PVA EXPO Praha, je otevřený od 30. května do 1. června od 10 do 18 hodin a přístupný zdarma.

 

Zdroj: Akademie věd ČR