Vytisknout tuto stránku

Zlatá medaile pro českého vědce

20. 5. 2018
Zlatá medaile pro českého vědce

Zlatou medaili prestižní vědecké organizace pro molekulární biologii EMBO letos získal i český vědec Marek Basler, který působí na švýcarské Univerzitě v Basileji. Vědecká organizace ocenila jeho mimořádný výzkum v oblasti fungování některých druhů bakterií.

Společnost EMBO uděluje každoročně zlatou medaili nadaným mladým vědcům za jejich mimořádné vědecké úspěchy. Letos jí kromě Marka Baslera získala ještě Melina Schuh z Institutu Maxe Plancka pro biofyzikální chemii. 

Basler získal ocenění za své mimořádné výsledky ve výzkumu bakteriálních toxinů. Zabývá se mechanismem fungování toho, jak různé druhy bakterií napadají buňky živých tvorů. Jde o specifický sekreční aparát, který funguje na molekulární úrovni jako jakýsi oštěp, složený z toxinů a proteinů, díky kterému nepřátelské bakterie ochromí a ovládnou napadané buňky.

„Toto ocenění je velkou ctí jak pro mě, tak pro celý můj tým. Povedlo se ho získat jedině díky tvrdé práci mých studentů a postdoktorandů,“ říká Basler a dodává: „Vzhledem ke stále se zvyšující obtížnosti léčby bakteriálních onemocnění potřebujeme získat mnohem více poznatků ze základního výzkumu, abychom porozuměli nesmírně rozmanitým funkcím bakterií a interakcím s jejich okolím. I proto je toto ocenění velkou motivací pro další studium v oboru.“

Sám Basler vystudoval biochemii a mikrobiologii na VŠCHT v Praze. Postdoktorskou stáž absolvoval na prestižní Harvard Medical School in Boston.

Kromě Marka Baslera se zatím podařilo stejné ocenění získat jen jedinému dalšímu českému vědci, Jiřímu Frimlovi, který nyní působí na rakouském Institutu pro vědu a technologii. Prestižní ocenění je také spojeno s odměnou ve výši 10 000 eur.

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: EMBO, Univerzita v Basileji