facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Zúčastněte se dalšího ročníku soutěže pro mladé vědce FameLab

13. 2. 2020
Zúčastněte se dalšího ročníku soutěže pro mladé vědce FameLab

V rámci mezinárodní soutěže FameLab, kterou organizuje British Council, se soutěžící snaží v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Národní finále se uskuteční v květnu v Praze, to mezinárodní o měsíc později v Anglii. Přihlášky se podávají do 28. února 2020.

famelab

Pro vědecké pracovníky po celém světě je stále důležitější umět vědu zpřístupnit veřejnosti, a to pokud možno zábavnou formou. Díky soutěži FameLab získávají mladí vědci důležité dovednosti jak atraktivním způsobem přiblížit svoji práci nevědecké veřejnosti. Popularizace vědy jednak boří tradiční vnímání vědce jako podivína v bílém plášti, který se věnuje nesrozumitelným věcem, a jednak odůvodňuje financování vědy z veřejných prostředků.

Pokud se domníváte, že dokážete vysvětlit matematické, přírodovědné nebo technické téma během tří minut pouze s pomůckami, které si budete schopni sami přinést, FameLab je pro vás ta pravá soutěž. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti a pokud možno i zábavné.

Soutěž FameLab je dnes jednou z nejvýznamnějších soutěží v popularizaci vědy na světě. Cheltenham Festivals a British Council společně organizují mezinárodní finále, které se koná každoročně v červnu na vědeckém festivalu v anglickém Cheltenhamu. Během spolupráce těchto dvou institucí se od roku 2007 soutěž rozrostla v mezinárodním měřítku; do dnešního dne se soutěže zúčastnilo více než 10 000 mladých vědců z více než 30 různých zemí. V mezinárodním finále soutěží vědci z Evropy, Asie, Ameriky, Austrálie a Afriky.

Podmínky pro účast v soutěži:

  • soutěžícím musí být minimálně 21 let,
  • soutěžící musí pracovat v České republice ve vědeckém oboru, technickém oboru, medicíně nebo matematice. Zúčastnit se mohou mladí vědci ze soukromého i veřejného sektoru.

Časový harmonogram soutěže:

  • únor - přijímání přihlášek
  • březen - oblastní kola
  • duben - školení MasterClass pro finalisty
  • květen - české národní finále FameLab
  • červen - FameLab mezinárodní finále, Cheltenham, Spojené království

Zájemci o soutěž musí vyplnit přihlášku a zaslat ji na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 28. února 2020.

Podrobnosti o soutěži naleznete zde.

 

Zdroj: British Council