facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Více než čtyři stovky mladých vědců obdrží od Evropské výzkumné rady (ERC) pětiletou finanční podporu určenou k založení vlastní výzkumné skupiny. Ve vysoké konkurenci letos uspěl pouze jediný Čech - Filip Kolář z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

4. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Pro Českou republiku je v souvislosti s rozvojem umělé inteligence klíčové zajistit bezpečnou společnost, zjednodušit lidem život a získat Evropské centrum excelence. Právě to jsou tři nové národní priority pro tuto oblast. Vytvořena byla také interaktivní mapa umělé inteligence.

3. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Národní kontaktní centrum – gender a věda zve zájemce na seminář o problematice prosazování genderové rovnosti v institucích. Zaměří se zejména na praktické návrhy, opatření a doporučení. Workshop se bude konat 25. 9. 2019.

3. 9. 2019

NKC - gender a věda

Sedmý ročník Festivalu vědy se uskuteční 4. září 2019 v pražských Dejvicích. Na Vítězném náměstí a přilehlém okolí se představí více než 100 vystavovatelů. Těšit se můžete na expozice vysokých škol, ústavů Akademie věd, volnočasových institucí a firem. Tématem letošního ročníku je „Věda v profesích“.

1. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) vyhlásilo ke dni 22. srpna 2019 stávkovou pohotovost. Jde o reakci na dlouhodobé spory s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Níže přikládáme oficiální vyjádření univerzity.

27. 8. 2019

Univerzita Palackého v Olomouci

Minulý týden v Telči proběhl další ročník letní školy organizovaný společností alevia, partnerem portálu. Tentokrát byla určena manažerům výzkumných organizací a zástupcům center transferu technologií. Diskutovala se témata spojená s ochranou duševního vlastnictví, oceňováním a transferem, ale i aktuální směřování vědní politiky či nadměrná byrokracie ve vědě.

26. 8. 2019

alevia

V pátek 27. září 2019 se uskuteční další výroční Noc vědců, které se zúčastní na 47 českých organizací. Heslem letošního festivalu, který má popularizovat vědu v Čechách i po celé Evropě, je „šetrně k planetě“. Minulý rok navštívilo Noc vědců na 60 tisíc lidí.

22. 8. 2019

Vědavýzkum.cz

Od pondělí 19. 8. 2019 je zprovozněna www aplikace „SKV - Systém Kvalitních Výsledků“, která je určena pro sběr vybraných výsledků k hodnocení nástrojem vzdálených recenzí podle Metodiky 2017+. 

21. 8. 2019

RVVI

Pochopit procesy v moderních materiálech a nanostrukturách a vyvíjet nové materiály, součástky a aplikace pro oblasti techniky, energetiky nebo lékařství – to bude cílem výzkumného centra, které se začíná stavět v areálu Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR na pražském Ládví.

16. 8. 2019

Vědavýzkum.cz

O investiční pobídky se budou moct nově ucházet jen firmy, které prokazatelně investují peníze na vývoj a spolupracují s univerzitou nebo výzkumnou organizací. Vláda tak vyhověla Hospodářské komoře České republiky, která dlouhodobě apelovala na stát, aby přestal investičními pobídkami podporovat výrobu s nízkou přidanou hodnotou.

14. 8. 2019

Vědavýzkum.cz