facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Ve středu 19. 6. 2019 byly v pražské vile Lanna během slavnostního ceremoniálu uděleny prémie Otto Wichterleho celkem třiadvaceti mladým vědeckým talentům. Prestižní ocenění se uděluje od roku 2002 a je spojeno s finanční odměnou 330 tisíc korun rozložených do celkem 3 let.

20. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Léčba nádorových onemocnění, nové metody průniku léčiv do centrálního nervového systému či převratný výzkum vakua za pomoci laserů. Tím vším se zabývají tři vítězky prestižní soutěže L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě 2019. Letos soutěžily vědkyně v kategorii do čtyřiceti let.

19. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

V úterý 25. června 2019 se v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT uskuteční Konference česko-japonského technologického partnerství. Akci pořádá Japonská organizace pro podporu zahraničního obchodu (JETRO) spolu s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) a japonskou organizací NEDO.

19. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

V pondělí 17. června 2019 byla v rámci EXPERIENTIA DAY odtajněna jména letošních stipendistů, které čeká roční stáž na instituci dle vlastního výběru. Nadace Experientia, která akci pořádala, podporuje českou vědu již 5 let. Do světa dosud vyslala 11 mladých chemiků a na jejich podporu vyčlenila již více než 16 milionů korun.

18. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Dvě brněnské univerzity tento víkend oslaví společně 100 let od svého založení. Obě instituce si připravily bohatý program jak pro své absolventy, tak pro širokou veřejnost. V rámci oslav může veřejnost nahlédnout do prostor obou univerzit nebo navštívit hudební festival.

15. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Digitální technologie, umělá inteligence, ale třeba i zavlažování suché krajiny. To jsou témata Česko-izraelského inovačního fóra, které proběhlo  ve dnech 12. a 13. 6. 2019 v pražském Černínském paláci. Sešli se na něm čeští a izraleští vědci a vývojáři, zástupci vládních institucí či technologických firem a start-upů.

14. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

IT4Innovations národní superpočítačové centrum situované na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě uspělo v celoevropské soutěži o hostitelství tzv. „EuroHPC petascale superpočítačového systému“, který bude v EU vybudován v rámci implementace společné technologické iniciativy EuroHPC.

14. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

V tuzemsku ojedinělou laboratoř pro sekvenování DNA, tedy čtení dědičné informace rostlin, vybudovalo Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Laboratoř byla otevřena 11. června 2019 u příležitosti zahájení konference Plant Biotechnology: Green for Good V.

12. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

GDPR ‒ rok poté, tak se jmenoval seminář, který v úterý 21. května uspořádalo v Ballingově sále Národní technické knihovny v Praze sdružení CESNET. Název by snad mohl naznačovat, že seminář bilancoval, co vše se stalo od zavedení GDPR. Opak byl však pravdou: řešila se témata, která je potřeba dál rozvinout s přihlédnutím ke zkušenostem z prvního roku provozu.

11. 6. 2019

Ilona Trtíková

Na seznam evropských institucí, které se mohou pyšnit značkou HR Excellence in Research Award, nedávno přibyly další dvě české instituce – Národní ústav duševního zdraví a také Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

11. 6. 2019

Vědavýzkum.cz