facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Národní kontaktní centrum Gender a věda zve na neformální setkání pro začínající vědkyně s poradkyní vlády pro vědu, bývalou ministryní a předsedkyní TAČRu Rut Bízkovou, které se uskuteční dne 18. 6. 2019.

11. 6. 2019

NKC gender a věda

Přes 30 000 návštěvníků, více než 100 vystavovatelů na ploše 8000 metrů čtverečních, ústavy Akademie věd ČR, vysoké školy z celé republiky a desítky firem zabývajících se inovacemi. Takový byl řečí čísel pátý ročník Veletrhu vědy, který se konal od 6. do 8. června 2019 v pražských Letňanech.

10. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Poprvé v historii mohou čeští občané vymyslet oficiální název pro planetu, která se nachází mimo náš solární systém, tzv. exoplanetu. Mezinárodní astronomická unie, jíž je Česká republika členem, připravila při výročí 100 let svého založení celosvětovou akci IAU100 NameExoWorlds. Každý stát dostal „přidělenu“ jednu exoplanetu a má možnost ji pojmenovat.

10. 6. 2019

Akademie věd ČR

V Litoměřicích bylo v úterý 4. června 2019 otevřeno Centrum pro výzkum geotermální energie RINGEN. Nová výzkumná infrastruktura, jejímž cílem je výzkum bezpečného a efektivního využití geotermální energie, bude fungovat v rámci otevřeného přístupu a příležitost ji využívat budou mít výzkumníci napříč sektory, disciplínami i národnostmi.

9. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Je jich osm a dostanou příležitost rok pracovat na svém vědeckém projektu. Řeč je o osmi studentech Univerzity Palackého v Olomouci, kteří získali pro následující akademický rok podporu Nadačního fondu UP (NF UP).

8. 6. 2019

Univerzita Palackého v Olomouci

V lokalitě Amálie v blízkosti Lán se rodí funkční chytrá krajina adaptovaná na klimatickou změnu a podmínky roku 2030+. Cílem projektu Centra pro vodu, půdu a krajinu při ČZU (CVPK) je vytvořit a otestovat pilotní chytrou krajinu, která by se mohla stát vzorem pro konkrétní oblasti nejen na území ČR, ale i v dalších místech Evropy.

7. 6. 2019

ČZU v Praze

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) bude finančně podporovat novou profesorskou pozici na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (PřF UK) v řádu milionů korun. První sponzorovaný profesor se bude zabývat výzkumem nových antiparazitik.

7. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve čtvrtek 6. června 2019 bylo na 151. zasedání Pléna České konference rektorů v Hradci Králové zvoleno nové předsednictvo ČKR na příští funkční období. Do jeho čela usedne rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička, na postu vystřídá dosavadního rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu.

6. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 12. - 13. června 2019 se v Černínském paláci bude konat Česko-izraelské inovační fórum. Akci společně připravují Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zahraničních věcí a Velvyslanectví Státu Izrael v ČR.

6. 6. 2019

MPO

Již po osmnácté se v Olomouci koná 7. a 8. června Veletrh vědy a výzkumu Univerzity Palackého, který zve malé i velké návštěvníky do fascinujícího světa vědy. Letos se organizátoři zaměří na aktuální témata, která souvisejí s ochranou Země, a na to, co každý z nás může udělat pro její záchranu.

5. 6. 2019

Univerzita Palackého v Olomouci