facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

V roce 2021 dosedne na Mars první evropské planetární vozítko. Jeho přistávací platforma ponese český vědecký přístroj, který má v paměti 11 zvukových nahrávek. Jedna z nich bude odvysílána zpět k Zemi – ta, která do okamžiku přistání sondy ExoMars na povrchu rudé planety získá nejvíce hlasů.

29. 6. 2019

Akademie věd ČR

Vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze se udělují talentovaným mladým vědcům již od roku 1994. Vznikly z iniciativy nositele Nobelovy ceny za chemii profesora Jean-Marie Lehna, který se předávání cen účastní vždy osobně. Konalo se ve středu 26. června 2019 v Historické budově Národního muzea v Praze.

28. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 7. a 8. listopadu 2019 se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční další ročník konference KRECon - Knowledge Research Education Conference 2019. Letos českým vědcům a pracovníkům managementu ve vědě přiblíží téma otevřeného přístupu k vědeckým informacím. Portál Vědavýzkum.cz bude u toho.

28. 6. 2019

KRECon

V úterý 25. června 2019 se konalo slavnostní otevření nové supermoderní zkušebny turbovrtulových motorů ČVUT na Letišti Hradec Králové. Unikátní prostor simuluje skutečné proudění vzduchu na křídle letadla a umožní odečítat velké množství dat v reálném čase.

26. 6. 2019

Matej Kliman

Před dvaceti lety se Lucy Vojtová jako postdok dostala na Kolumbijskou univerzitu ve Spojených státech. Tři roky v USA zcela změnily její život, neboť ji dovedly ke tkáňovému inženýrství a designu biomateriálů pro medicínu. Dnes se svým týmem pracuje na takových projektech, jako je regenerace celé tloušťky kůže či tvorba materiálu nahrazujícího meziobratlové ploténky.

26. 6. 2019

CEITEC

Lužanský zámek hostil dne 17. června 2019 ceremoniál, během kterého nadace Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových spolu s Českým literárním fondem ocenily autory vynikajících odborných publikací. O prestižní ocenění se každoročně ucházejí desítky knižních titulů.

25. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Téměř sto zástupců deseti výzkumných institucí z devíti zemí střední a východní Evropy se v uplynulých dnech již počtvrté sešlo na jednání evropské iniciativy Alliance4Life. Její členové společně tvoří unikátní komunitu z oblasti přírodních věd a lékařského výzkumu, která nemá v takovém měřítku v regionu ani oboru obdobu. Iniciátorem a koordinátorem aliance je CEITEC Masarykova univerzita. 

22. 6. 2019

CEITEC

Technologická agentura ČR zveřejnila závěry z průběžného hodnocení Programu ALFA, které se řadí mezi nejrozsáhlejší v historii TA ČR. Ze zprávy vyplývá, že program měl skutečně pozitivní vliv na vznik výsledků aplikovaného výzkumu v Česku, a to včetně ekonomického přínosu.

21. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve středu 19. 6. 2019 byly v pražské vile Lanna během slavnostního ceremoniálu uděleny prémie Otto Wichterleho celkem třiadvaceti mladým vědeckým talentům. Prestižní ocenění se uděluje od roku 2002 a je spojeno s finanční odměnou 330 tisíc korun rozložených do celkem 3 let.

20. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Léčba nádorových onemocnění, nové metody průniku léčiv do centrálního nervového systému či převratný výzkum vakua za pomoci laserů. Tím vším se zabývají tři vítězky prestižní soutěže L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě 2019. Letos soutěžily vědkyně v kategorii do čtyřiceti let.

19. 6. 2019

Vědavýzkum.cz