Vytisknout tuto stránku

Ameriku vyřadil shutdown. Negativně zasáhl i do vědy

1. 2. 2019
Ameriku vyřadil shutdown. Negativně zasáhl i do vědy

Výpadek financování amerických vládních institucí přerušil také tisíce vědeckých studií; od zkoumání vzdálených galaxií až po miniaturní mikroby. Takzvaný shutdown trval od 22. prosince 2018 do 21. ledna 2019 a byl zatím nejdelší v historii USA. Také tisícům federálních vědců bylo nařízeno, aby zůstali doma a jejich dlouhotrvající experimenty byly přerušeny. Nyní se po měsíci vrátili do práce.

Značný počet amerických vědců zasáhla nedobrovolná dovolená, která byla důsledkem prodlouženého vládního shutdownu. Nejčastěji k němu dochází, pokud se prezident a Kongres nejsou schopni dohodnout na rozpočtu. Bylo tomu tak i v tomto případě: Kongres odmítl dát Donaldu Trumpovi necelých 6 miliard dolarů na postavení zdi na hranici s Mexikem. Důsledkem toho v USA začaly kolabovat různé federální instituce, kterým začaly docházet peníze. The Environmental Protection Agency (EPA), The National Aeronautics and Space Administration (NASA) a The National Science Foundation (NSF) patří mezi vědecké agentury, které přestaly zpracovávat grantové žádosti, omezily přístup ke klíčovým datům a došlo i k dočasnému uzavření federálních kanceláří a laboratoří.

Některá data jsou navždy ztracena

Některé experimenty mohou být odloženy, pozastaveny a později znovu zahájeny. Ovšem vědci, kteří studují přírodní svět vázaný na sezónní cykly, kvůli shutdownu čas zastavit nemohou. Rolf Peterson, působící na Michigan Technological University v Houghtonu, dohlíží na nejdelší studium dravců a kořisti na světě – konkrétně studium vlků a losů na ostrově Isle Royale v Lake Superior. V každém zimním období od roku 1958 vědci strávili týdny na izolovaném ostrově, kde pozorovali a zaznamenávali měnící se přírodní a zvířecí bohatství. Nyní se však věhlasná studie dostala do ohrožení, jelikož služba národního parku, která ostrov spravuje, k němu během shutdownu přerušila přístup. A vědcům ubíhal pomalu před očima čas, který měli využít k shromažďování dat. „Jakmile roztaje všechen sníh, vlci a losi již nebudou tak snadno k nalezení,“ říká Peterson. Navíc nedávno vědci na ostrov transportovali tři vlčice ve snaze podpořit genetickou rozmanitost. Vlčí obyvatelstvo ostrova se totiž zmenšilo pouze na dvě zvířata – vlčího samce a jeho dceru. Pouze vycestováním na Isle Royale může Petersonův tým zjistit, jestli se vlčice začlenily do smečky, a jestli to nějakým způsobem ovlivnilo populaci losů.

Mladí vědci v úzkých

Začínající vědci se dostali do té nejohroženější skupiny, co se přerušení výzkumu a ztráty odměny týče. Bob Literman, biolog na University of Rhode Island v Kingstonu, je podporován post-doktorským stipendiem NSF, a svou výplatu kvůli shutdownu neviděl celých 35 dní. Vzhledem k tomu, že je považován spíše za nezávislého pracovníka než za zaměstnance vlády nebo univerzity, neměl oprávnění žádat o dávky v nezaměstnanosti. Společně se svou ženou se dostal do finanční tísně a bylo pro něj téměř nemožné najít prostředky k zaplacení svých účtů a zároveň se postarat o dvouletého syna. Během několika týdnů se výhodné stipendium změnilo ve finanční krizi. „Díky tomuto grantu jsme se měli dostat z pozice chudých absolventů do pozice skutečných členů společnosti. Nedostal jsem však celý měsíc peníze, které mi byly zaručeny,“ uvádí.

Bude se shutdown opakovat?

V pondělí se nejen vědci, ale i tisíce dalších státních zaměstnanců vrátili zpět do práce. Rodiny postižené krizí si podle agentury AP nicméně zachovávají obezřetnost, šetří a zbytečně neutrácejí, přestože by v blízké době měly zadržované mzdy dostat. Prezident Trump totiž potvrdil, že trvá na svém požadavku, aby mu opoziční demokraté dali peníze na zeď, která má hraničit s Mexikem. A pokud se do 15. února nenajde kompromis, může přijít další shutdown. Neboť je Trump připraven, jak potvrdil v neděli v rozhovoru pro list Wall Street Journal, vyhlásit stav ohrožení a uvolnit peníze na zeď bez souhlasu Kongresu.

Někteří poslanci a senátoři se chtějí dohodnout na tom, že by v případě dalších politických sporů, které by mohly přerůst v rozpočtovou krizi, měla vláda zajištěný alespoň takový přísun peněz, který jí umožní standardní fungování. „Zastavit finance pro vládu by mělo být zakázáno stejně, jako není přípustné používat ve válce chemické zbraně,“ uvedl v New York Times republikánský senátor Lamar Alexander.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroje: Nature, Sciencemag, The Independent