facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Bezpečná data pro medicínský výzkum ve Velké Británii zajistí nové centrum

24. 10. 2019
Bezpečná data pro medicínský výzkum ve Velké Británii zajistí nové centrum

Vzrůstající éra digitálního lékařství i pokročilý medicínský výzkum vyžadují bezpečnou infrastrukturu zdravotních informací, díky které se pacienti nebudou muset bát o své soukromí. Nové britské centrum, jež spolufinancují nadace British Heart Foundation (BHF) a Health Data Research UK, bude garantovat bezpečné nakládání s lékařskými daty a umožní tak rozvíjet výzkum závažných srdečních onemocnění.

heart 2607178 1280

Podle dat BHF má totiž jedno ze čtyř úmrtí na svědomí právě srdeční choroba, proto je výzkum v této oblasti životně důležitý. Nadace přišla s plánem, podle něhož by do roku 2030 chtěla pomocí prevence zabránit rozvoji srdečních a kardiovaskulárních chorob a lidem, které již nemoc zasáhla, nabídnout nová řešení pro lepší a delší život.

„Nově vzniklé středisko poskytne Spojenému království bezprecedentní příležitost využít data pro výzkum, který přinese strategie v oblasti prevence, nové inovativní terapie i lékařské průlomy, které v konečném důsledku zlepší život lidí postižených kardiovaskulárními chorobami,“ uvedla při příležitosti uvedení nového datového centra do provozu profesorka Cathie Sudlow. Jako vědkyně, která se specializuje na neurologii a studium mozkové mrtvice, stane v jeho čele. Nyní formuje poslání a strategii centra a zajišťuje názory pacientů a veřejnosti, které jsou pro jeho budoucí činnost zásadní.

Samotné Data Science Center nebude zdravotnická data přímo uchovávat, ale propojovat jejich správce s uživateli mezi akademickou obcí a technologickými společnostmi. Jeho hlavní úlohou bude garance bezpečného nakládání s lékařskými záznamy pacientů, veřejnosti pak bude poskytovat transparentní informace o způsobech nakládání se shromážděnými daty. Právě ochrana soukromí a etické nakládání s takto sebranými daty je naprosto klíčová pro smysluplné fungování instituce.

„Uvědomujeme si obrovský potencionál, kterým datová věda disponuje, a proto chceme vytvořit prostředí, ve kterém tento potenciál můžeme realizovat,“ říká ředitel BHF Nilesh Samani o centru, jehož spuštění vyšlo na 10 milionů liber.

Lepší sdílení vědeckých dat podporuje i EU

Využitelnost dat pro vědecké účely se snaží zvýšit i Evropská unie prostřednictvím projektu Evropského cloudu pro otevřenou vědu – EOSC, jehož start se plánuje již na rok 2020. Mělo by se jednat o virtuální úložiště dat, jež propojí elektronické zdroje evropských výzkumných institucí a univerzitních knihoven prostřednictvím jediného portálu. Do počáteční fáze projektu, který podle svých tvůrců zcela změní styl výzkumné práce, již Evropská unie investovala 600 milionů EUR. Více jsme o projektu psali zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroj: ComputerWeekly, BHF, HDR UK