facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Brexit: Dohoda nebude, nejistota pokračuje

16. 1. 2019
Brexit: Dohoda nebude, nejistota pokračuje

Podle očekávání se v úterý 15. 1. 2019 v britském parlamentu nepodařilo schválit navrhovanou dohodu premiérky Theresy Mayové o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Následky tohoto rozhodnutí mohou být pro britskou vědu velmi vážné.

V úterý večer se v Londýně nepodařilo schválit vyjednaný plán odchodu země z EU. Konzervativní vláda prohrála hlasování rekordním rozdílem, když pro dohodu hlasovalo 202 a proti 432 poslanců. Hrozící „no-deal“ brexit, tedy opuštění Evropské unie bez dohody a bez plánu, je tak stále reálnější. V reakci na tento výsledek dokonce labouristická strana předložila návrh na hlasování o nedůvěře kabinetu, které se má uskutečnit dnes kolem 20:00 SEČ. Nejen podle českých europoslanců tak současná situace znamená pokračování nejistoty o podobě britského odchodu. Nutno ale říci, že ani odmítnutá dohoda se tématem vědy a výzkumu příliš nezabývala.

brexit may

No-deal brexit by přitom pro britskou vědu představoval těžkou ránu. V říjnu před tvrdým brexitem v otevřeném dopise varovalo 29 nobelistů a 6 držitelů prestižní Fieldsovy medaile, kteří se obávají dopadů na mobilitu studentů i výzkumníků a mezinárodní spolupráci v britské vědě. Následky no-deal brexitu přitom mohou být ještě vážnější. Spojené království je totiž v získávání evropských prostředků na vědu a výzkum mimořádně úspěšné. Z programu Horizont 2020 Velká Británie od roku 2013 získala až 4,6 miliard EUR.

Největší riziko přitom hrozí prestižním grantům Evropské výzkumné rady (ERC), programu Marie Sklodowska Curie Actions (MSCA) na podporu vědecké mobility či SME Instrumentu, který podporuje inovace v malých a středních podnicích. K těm by Británie mohla ztratit přístup úplně. Jsou totiž určeny výhradně členům Evropské unie.

Přestože britští vědci opakovaně vyjádřili zájem i o budoucí spolupráci s Českou republikou, nad osudy britské vědy prozatím stále visí otazníky. Britská vláda se sice již dříve zavázala financovat všechny britské projekty v programu Horizont 2020, které budou podány před odchodem z EU a přitom úspěšně projdou hodnotícím procesem, o účasti Velké Británie v novém evropském rámcovém programu Horizont Europe na období 2021 – 2027 se zatím mnoho neví. Již se také objevují spekulace, podle kterých by tvrdý brexit mohl znamenat příležitost pro ostatní země EU, včetně Česka, jak přilákat tamní špičkové vědce.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT, JS)

Zdroj: BBC (1, 2), ČTK, Ilustrační foto