Vytisknout tuto stránku

CEITEC nabízí pomoc vědcům zasaženým současnou imigrační situací v USA

7. 2. 2017
CEITEC nabízí pomoc vědcům zasaženým současnou imigrační situací v USA

Exekutivní příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa o omezení imigrace se významně dotýká i vědecké komunity. Zákaz vstupu do země zasáhl zahraniční odborníky působící na amerických výzkumných institucích. CEITEC Masarykovy univerzity se připojil k iniciativě Evropské organizace molekulární biologie (EMBO), která zřídila krizovou webovou stránku, kde zveřejňuje konkrétní pomoc nabízenou jednotlivými vedoucími výzkumných skupin pro vědce zasažené touto nestandardní situací.

Vědci působící v USA, často i špičkoví odborníci, se dostali do krizové situace a nemohou se vrátit na své pozice do domovských institucí ve Spojených státech, a to pouze z toho důvodu, že se narodili v některé ze zemí, kterých se týká výnos prezidenta Trumpa. Ocitli se tak bez prostředků a zázemí. „S ohledem na to, že situace se dotýká juniorních i seniorních vědců, zvážíme také možnost jejich zapojení do existujícího programu hostujících profesorů,“ uvedl Jiří Nantl, ředitel CEITEC Masarykovy univerzity. Doplnil, že iniciativa stále trvá i přesto, že v současné době přezkoumávají americké soudy exekutivní nařízení prezidenta Trumpa.

Jednotliví vedoucí výzkumných skupin CEITEC MU se postupně zapojují. „Nařízení je diskriminační a bezdůvodně komplikuje osobní život i profesionální kariéru dotčených vědců,“ říká Pavel Plevka z CEITEC MU, držitel prestižního ERC grantu, který několik let v USA pracovně působil. Sám již aktivně svoji laboratoř těmto odborníkům nabídnul.

 

Zdroj: Tisková zpráva CEITEC MU