O těchto a dalších projektech jednali v září na Tchaj-wanu zástupci českých firem, univerzit i výzkumných center. Česká delegace zavítala na Tchaj-wan v době konání světového polovodičového veletrhu Semicon Taiwan.
České unikátní lasery
Velké pozornosti se na Tchaj-wanu těší unikátní lasery z výzkumných institucí Eli Beamlines a HiLase, které tam nemají obdoby. „HiLase spolupracuje s tchajwanským Výzkumným ústavem průmyslových technologií ITRI na vývoji laseru pro 3D tisk hliníku,“ upřesnil Sanin Zulic, který v české delegaci zastupoval výzkumné centrum HiLase. Společně s českou firmou Crytur a tchajwanskou univerzitou National Tsing Hua University vyvíjí HiLase také cenově efektivní pulzní laser čerpaný světelnými diodami pro průmysl a využití v lékařství.
„S tchajwanskými firmami soutěžíme o grant Technologické agentury ČR a jednáme o výzkumu zaměřeném na laserové broušení karbidu křemíku pro vysoce výkonné polovodičové aplikace,“ dodal Sanin Zulic z HiLase.
Výzkumné centrum Eli Beamlines přivítalo v červnu v Dolních Břežanech experty na 3D tisk z tchajwanské univerzity National Taiwan University of Science and Technology, se kterými již dlouhodobě spolupracuje.
Zájem onsemi o spolupráci ve vývoji
Potenciální spolupráce s Tchajwanci nezůstává stranou pozornosti společnosti onsemi, která má podle jejího manažera Filipa Kudrny zájem o špičková zařízení pro polovodičovou výrobu, případně polovodičové materiály nebo laboratorní zařízení. „Možná je i oboustranně výhodná spolupráce na vývoji nových polovodičových technologií, jako je například laserové broušení nebo leštění povrchů polovodičových desek. Aktuálně máme na toto téma podán návrh společného projektu v rámci soutěže SIGMA-DC4 Technologické agentury ČR,“ uvedl Filip Kudrna. Onsemi v úzké spolupráci s Českým národním polovodičovým klastrem podporuje rozvoj polovodičového ekosystému v Česku a jeho otevřenost možným novým příležitostem spojeným s polovodičovými investicemi v Evropě. „Rozumíme také přínosům spojeným s příchodem nových potenciálních dodavatelů,“ zdůraznil manažer onsemi.
Tchaj-wan vítá mladé odborníky
Během jednání s tchajwanskými partnery opakovaně zaznělo, že Tchaj-wan vítá mladé lidi z celého světa a nabízí jim studium zaměřené na polovodiče. Jak jsme již psali dříve, Tchaj-wan se potýká s nedostatkem talentů – především inženýrů. Česko bylo zastoupeno již na třech letních školách a jednom zimním kurzu studenty či absolventy především z Vysokého učení technického v Brně, VŠB-Technické univerzity Ostrava a Českého vysokého učení technického v Praze. Nabízená tchajwanská stipendia pro magisterská a doktorandská studia zůstávají z české strany zatím jen málo využita.
Největší výrobce polovodičových čipů na světě, tchajwanská společnost TSMC, se chystá české studenty technických univerzit oslovit ještě v průběhu tohoto roku. Univerzita National Taiwan University zahájila na začátku září nový program „Global Undergraduate Program in Semiconductors“. Přihlásit se do něj mohou absolventi již středních škol z celého světa s dostatečnou znalostí anglického jazyka. Čtyřletý bakalářský program je úzce zaměřen na polovodičový sektor. Pro více informací o programu můžete kontaktovat naši kancelář či přímo zaměstnance NTU (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).
Veletrh Semicon Taiwan./ Foto: ČEKK v Tchaj-peji
Česká delegace
Českou delegaci na Tchaj-wan vedl Petr Očko, vrchní ředitel Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Tvořili ji zástupci pěti firem (onsemi, SVCS Process Innovation, Inference Technologies, Vakuum Servis, CTP Invest), univerzit (České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně), výzkumných center Eli Beamlines a HiLase, Českého národního polovodičového klastru a agentury CzechInvest.
S přispěním České ekonomické a kulturní kanceláře se podařilo vyjednat řadu projektů během akcí organizovaných ve spolupráci s Výzkumným ústavem průmyslových technologií (ITRI), asociací TeaLa a agenturou CzechInvest. Expertní seminář s B2B a networkingem přilákal zájem tchajwanských firem i akademické a vědecké sféry. Rovněž proběhla jednání s odborníky z laboratoří ITRI o možné výzkumné spolupráci.
Veletrh SEMICON TAIWAN
Návštěvnost veletrhu Semicon Taiwan trhala rekordy. Na veletrhu představilo své produkty či služby přes 1100 vystavovatelů z téměř 60 zemí ve 3 700 stáncích. Tematické pavilóny či doprovodné odborné akce poskytly účastníkům přehled o posledních novinkách v oblasti AI čipů, strategických materiálů či chytré výroby. Český pavilón o rozloze 54 m2 poskytl zázemí pro četná jednání a upoutal i mediální pozornost.
Univerzitní koordinátor pro oblast návrhu čipů a polovodičových technologií Jiří Háze uvedl, že Semicon Taiwan 2024 opět posunul úroveň česko-tchajwanských vztahů ve vědě a výzkumu a jejich průmyslovém využití. „Díky řadě aktivit spojených s veletrhem, jako byl například networkingový seminář ČEKK Tchaj-pej, se podařilo domluvit několik konkrétních projektů včetně návštěvy představitelů Tamkang University na VUT v Brně,“ řekl Jiří Háze. V připravované smlouvě o spolupráci bude podle něj již definován Joint Degree studijní program a možné zapojení do veřejných soutěží TA ČR.
„Oproti minulému roku vnímám vzrůstající zájem o studium na VUT v rámci anglických studijních programů v oblasti polovodičů. Podařilo se nám také vyjednat se společností Jmem Tek projekt v oblasti kyberbezpečnosti, který bude spuštěn ještě v září, a také dlouhodobou stáž několika doktorandů z VUT v této firmě,“ dodává Jiří Háze.
Dalším výstupem je zájem o spolupráci se členy Českého národního polovodičového klastru ze strany jak akademické, tak firemní sféry, a také o členství v něm.
Pokud vás naše akce zaujala, neváhejte se již nyní přihlásit prostřednictvím adresy Marie. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a zúčastněte se mise příští rok.
Autorka: Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji
Článek vyšel na serveru o moderní ekonomické diplomacii Export.cz při Ministerstvu zahraničních věcí ČR.