facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Česko je 25. nejvíce inovativní ekonomikou světa

30. 1. 2019
Česko je 25. nejvíce inovativní ekonomikou světa

Jižní Korea si udržela první příčku v globálním inovačním žebříčku agentury Bloomberg pro rok 2019. Ten letos vyšel již posedmé. V těsném závěsu za Koreou se umístilo Německo. Česko si polepšilo z 28. na 25. místo.

Agentura Bloomberg nedávno zveřejnila žebříček 2019 Bloomberg Innovation Index, který hodnotí světové ekonomiky v sedmi rovnocenných kategoriích (patentová aktivita, zaměstnanost ve výzkumu a vývoji, terciární vzdělávání, počet technologických společností, produktivita, přidaná hodnota ve výrobě a výdaje na VaV). Do hodnocení vstupuje více než 200 zemí světa, žebříček je sestavován pro 60 nejlepších.

Česko se v letošním hodnocení umístilo na pětadvacáté příčce, o tři výše než loni. Nejvyšší umístění přitom získalo v pilíři „přidaná hodnota ve výrobě“, ve kterém je celkově na šestém místě, ve společnosti zemí jako Singapur nebo Japonsko. Naopak nejhůře, až na 47. příčce, se umístilo z hlediska koncentrace high-tech společností.

Porovnáme-li pozici Česka v žebříčku s cíli, které si klade nová inovační strategie ČR (mezi top 7 inovačními lídry v EU do roku 2030), musí se tuzemská inovační výkonnost ještě zvýšit. V rámci Evropské unie jsme – alespoň dle žebříčku agentury Bloomberg – zatím na 14. místě.

Evropští inovátoři v čele žebříčku

Německo si v letošním hodnocení polepšilo o dvě příčky a téměř dostihlo Jižní Koreu, která se na čele žebříčku drží již šestým rokem. Hlavním důvodem je podle jeho autorů vysoká přidaná hodnota německého průmyslu a vysoké výdaje na výzkum a vývoj, za kterými stojí společnosti jako Volkswagen AG, Robert Bosch GmbH a Daimler AG.

Také další evropské země si v porovnání s loňským hodnocením polepšily. Na třetí příčce najdeme Finsko, které se vyhouplo z loňského sedmého místa, hned za ním následuje Švýcarsko. Nejvíce se zlepšilo Rumunsko, které postoupilo do první poloviny žebříčku. Naopak švédská ekonomika se z hlediska inovační výkonnosti propadla z loňské druhé pozice na sedmou.

Skokanem roku je v přední části žebříčku Izrael, který se z loňského desátého místa vyšvihnul na páté. Spojené státy letos obsadily osmé místo, poté co v minulém roce poprvé v historii žebříčku vypadly z první desítky. Na podrobné výsledky se podívejte zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Bloomberg