facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Chorvaté chtějí stejné platy pro výzkumníky napříč Evropou

28. 1. 2020
Chorvaté chtějí stejné platy pro výzkumníky napříč Evropou

Minulý týden představila chorvatská ministryně pro vědu a vzdělávání Blaženka Divjak priority chorvatského předsednictví v Radě EU v oblasti výzkumu a kosmické politiky. Jednou ze strategických oblastí je také odliv mozků ze zemí střední a východní Evropy.

1024px Blaženka Divjak 36017330981

K hlavním prioritám chorvatského předsednictví v Radě Evropské unie patří potřeba zmírnit výrazný odliv expertů – zejména výzkumníků – z chudších zemí Evropy do těch bohatších. Fluktuaci vědců by Chorvatsko rádo stabilizovalo, aby do zemí střední a východní Evropy proudili i odborníci ze Západu. „Uvědomujeme si, že posun k rovnoměrné pohybu expertů si vyžaduje účinnější reformy na národní úrovni i na úrovni EU,“ řekla ministryně Divjak na setkání komise pro výzkum a průmysl Evropského parlamentu ve středu 22. ledna.

Jedním ze způsobů, jak toho Chorvaté chtějí dosáhnout, jsou vyrovnanější platové podmínky vědců v projektech programu Marie Skłodowska Curie Actions (MSCA). Ty jsou aktuálně vypočítávány na základě národních koeficientů a grantisté z chudších zemí tak za stejnou práci dostávají méně peněz než jejich protějšky z bohatších zemí. „Lze naplánovat pilotní změny v programech MSCA, díky kterým výzkumníci dostanou za stejnou práci zaplaceno stejné množství peněz,“ řekla Divjak. „Tato změna by nám mohla nabídnout určitý vhled do toho, jaké další nástroje aplikovat v jiných částech programu Horizon Europe.“

Chorvaté se také plánují v rámci svého předsednictví soustředit na vyjednávání přístupu třetích zemí do nového rámcového programu Horizon Europe – to je aktuálně zásadní otázka i pro britské výzkumníky. V rámci dalších aktivit je během chorvatského předsednictví například plánováno projednávat, jakým způsobem může vesmírný sektor pomoci při vytváření nových pracovních míst.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: ScienceBusiness, TC AV ČR

Foto: Arno Mikkor (EU2017EE)